Кога, како и зошто: Главните прашања во врска со ноќната нега на лицето

6 јуни, 2020
kremi

Која е разликата помеѓу дневните и ноќните креми?

Како се разликуваат ноќните кремови и серумите од дневните креми?

Пред се, по начинот на делување. Ноќните и дневните производи честопати треба да се „прилагодуваат“ на биоритмите. Ноќе, нашето тело и кожа се обновуваат, така што во ноќните производи ги има токму оние компоненти кои помагаат тоа да се случи: тие ја подобруваат структурата на кожата и ја негуваат. На кожата и е потребна посебна заштита во текот на денот, така што антиоксидансите и SPF факторот се вклучени во дневните производи.

Дали треба да користиме ноќни креми?

Ако сакате да ја задржите вашата кожа млада и убава, додајте производи за ноќна нега на вашата рутина. Во текот на ноќта се зголемува пропустливоста на кожата и затоа кремите можат да дејствуваат подлабоко и посилно.

Кој крем да го изберете од изобилството на ноќни производи?

Сето тоа зависи од потребите на кожата. За некои, е доволна хидратантна крема, за други – комбинација на крем, серум и пилинг. Важно е да се разбере: во еден производ, без оглед колку е универзален, тој честопати нема доволно компоненти што би можеле да ги задоволат сите потреби на кожата. Комбинирајте: користете пилинг неколку пати неделно, средства за чистење, кога треба да се ослободите од воспаленија, силни концентрати и кога треба да ја подмладите кожата.

Кои се основните правила?

Правилото е едно – користете крем еден час и половина пред спиење (во спротивно не може да се избегне пренесувањето во постелнината). Применувајте онолку колку што треба да се чувствувате пријатно. Прекумерната употреба на средствата, на пример, нема да го подобри дејството, туку само ќе донесе непријатности. Ова особено важи за маските, кремите и концентратите, кои поради нивната текстура можат да остават непријатен белег на лицето доколку се нанесуваат во голема мера. Ако претерате, избришете го лицето со хартиена крпа, не бришете го нагло.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi