Кожата никогаш не спие! Доколку сакате убав и блескав тен, еве зошто е важно да користите ноќна крема!

3 јули, 2020
дцдцд

Експертите и дерматолозите покажаа преку бројни тестови и студии дека кожата губи повеќе вода додека спиеме отколку во текот на денот, а производите што ја зачувуваат и овозможуваат хидратацијата се апсолутно неопходни и пожелни кога станува збор за нега.

Ноќниот крем треба да ја забрза регенерацијата на клетките на кожата бидејќи кожата е органот кој е најмногу изложен на штетни надворешни влијанија. Регенерацијата на кожата е најинтензивна во периодот од 23:00 до 04:00 часот наутро. Значи, ако сакате да се разбудите свежи, проверете дали сте во кревет во ова време затоа што не се вика „сон за убавина“ без причина.

Имајќи го ова на ум, останува на нас да научиме како да го избереме вистинскиот ноќен крем за себе. Доколку сакате да го искорените појавувањето на првите знаци на стареење, разгледајте уште неколку факти за изборот на ноќен крем.

Како да изберете ноќна крема


Ноќната крема треба да содржи витамини, антиоксиданти и компоненти против стареење. Обезбедува влага на сувите делови на кожата на лицето, така што останува хидрирана и покрај зголемената загуба на вода во текот на ноќта.
Треба да го смири лицето, да обезбеди рамномерен тен и пофина текстура на кожата. Идеално, треба да содржи и колаген, кој е одговорен за намалување на брчките и обезбедување на еластичност на ткивата.

Кремот не треба да биде премногу тежок и мрсен, бидејќи може да ги затвори порите и да ја спречи кожата да дише, тврдат експертите. Овој крем може да придонесе само да изгледате поуморни, но исто така да го забрзате појавувањето на мозолчиња.

Иако мирисите се привлечни, дерматолозите сè повеќе ве повикуваат да изберете од оние креми кои немаат арома. Ако производот има мирис, многу е веројатно дека се додадени некои состојки, кои сите не се добри за вашата кожа. Кремите за кои се вели дека се хипоалергени се исто така добар избор, затоа што тоа значи дека тие не содржат состојки на кои би можеле да бидете алергични.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi