Маска за лице од квасец и белки е чудо: Инстант ефект кој трга деценија од вашето лице! (РЕЦЕПТ)

14 јуни, 2020
цџцц

Квасецот е богат со витамини Б, како што се витамини Б1, Б2, Б6 и Б12. Тие се многу важни за правилно функционирање на целиот организам, особено на кожата. Нивниот недостаток во диетата се рефлектира во скоро сите процеси во организмот. Можеби сте слушнале дека е добар совет за оние кои имаат недостаток на овие витамини во организмот повремено да мешаат парче квасец во вода и да го пијат, за да го надоместат недостатокот. Бидејќи вкусот не е пријатен, секогаш можете да се потпрете на додатоци во исхраната, но ова е природна замена.

Квасецот не е богат само со витамини, туку и со минерали како што се калиум, калциум, магнезиум, натриум, хром, железо, бакар, манган, цинк и фосфор. Исто така, постојат есенцијални аминокиселини, можеме да ги издвоиме инозитол и п-аминобензоична киселина, но ги има во помала мерка.

За моментално подмладување, можете да ја пробате и оваа комбинација. Белката е неизбежна кога станува збор за моментално затегнување на кожата, а во комбинација со квасец, ќе добиете уште подобар ефект.

Земете една белка од јајце, а потоа измешајте ја со коцка квасец што претходно сте го стопиле со малку млеко или јогурт.

Внимателно нанесете ја масата на целото лице и оставете ја да отстои околу дваесет минути. Како што маската се суши, ќе почувствувате дека кожата ви е затегната. Ова не е невообичаено кога станува збор за квасец и белки од јајца. Чекајте да се исуши целосно. Кога маската е сува, извадете ја со млака вода, без да го триете лицето.

Ќе видите дека лицето е поубаво на допир, кожата е затегната и целосно чиста, бидејќи со слојот на маската, целиот вишок од кожата на лицето оди во форма на мртви клетки и нечистотија.