Масло кое мора да го имате во домот. Ја обновува косата и ги брише борите

23 јули, 2020
иии


Маслото од семе од морков е корисно за вашата коса на многу начини. Го стимулира нејзиниот раст, ја прави помека, мазна и посјајна, ја стимулира циркулацијата во скалпот, го зајакнува коренот на косата и го штити од штетни влијанија на животната средина, како што се сончева светлина и нечистотија. Ставете 5-6 капки есенцијално масло во капки за нега на коса што ги нанесувате по шампон.

Ја освежува кожата и и обезбедува антиоксидантна заштита, хидрира и спречува појава на брчки и стрии. Бидејќи ги зајакнува капиларите, се користи за купероза и розацеа. Можете да го нанесувате на лицето секоја вечер сами или да го додадете во кремот што нормално го користите, добро измешајте и нанесете го на чисто лице.

Состојки:

2 моркови

кокос или маслиново масло

Подготовка:

Измијте, излупете ги и изрендајте ги морковите и ставете ги во шерпа. ставете масло, така што целосно ги покрива. Гответе на тивок оган додека маслото не стане портокалово (може да потрае неколку часа) Истурете го маслото преку чиста газа и ставете во стаклена тегла со капак. Маслото подготвено на овој начин може да се користи во наредните 6 месеци.