Мажите открија каква шминка сакаат да видат кај жените

16 август, 2020
ртѕртг

Околу 73 проценти од мажите сметаат дека нивните „поубави“ половини се уште поубави со шминка отколку без, според истражувањето на британската козметичка компанија „Escentual.com“ на 1.000 мажи. Само 21 процент од мажите би сакале нивните партнери да бидат нашминкани во посебни прилики, а остатокот од времето би сакале да изгледаат сосема природно. Smokey eyes каква што носат Мила Кунис, Кејт Мос и војвотката Кејт се омилена шминка за мажите.

The State of the Industry: Past, Present and Future

Жените со шминка изгледаат самоуверено и секси, свесни за нивната привлечност, па дури и малку маскара и руменило прават разлика – ги коментира резултатите од истражувањето на уредникот на Escentual.com, Ема Лесли.