Мерилин Монро ја негувала својата кожа со специјален сапун

6 мај, 2020
merlin monro

Речиси шест децении, Мерилин Монро е синоним за безвременска убавина, чија кожа била негувана благодарение на рутината пропишана од нејзиниот унгарски дерматолог, д-р Ерно Лазло.

Mke-up музејот во Newујорк објави детали за нега на кожата на славната актерка и легендарна русокоса Мерилин Монро, пренесува Dazed Digital.

Музејот за прв пат открива дека ритуалот за негата на Мерлин го препишал унгарскиот дерматолог д-р Ерно Ласло на 17 март 1959 година.

Информациите беа објавени како дел од изложбата „Pink Jungle: 1950s Makeup in America“ и откриен e податок со точни упатства за познатата актерка, имено чекорите со кои ја негувала нејзината кожа наутро и навечер.

– Кожата на Мерилин Монро беше сува и најважно беше да ја хидрираме нејзината кожа. Во упатствата исто така се наведува дека дерматологот ја советувал да не консумира ореви, чоколадо, маслинки и школки – рече Патриша Шуфенхауер, историчар на брендот Erno Lazslo, кој сè уште постои.

За утрото, дерматологот jа советувал да ги измие лицето и вратот со топла вода со Erno Laszlo Active Phelityl сапун. Потоа, таа морала да нанесе Erno Lazlo Normaliser Shake-It тонер со натопена памучна крпа. Потоа крем за очи Erno Laszlo pHelitone, и за крај Duo-Phase  пудра за лице.

Вечерната рутина била иста како и утринската рутина, а кога требала да оди на настан користела крем за очи за целото лице, вклучувајќи ги и вратот и деколтето.

Вишокот крем го отстранувала со марамче и повторно ставала Duo-Phase пудра.

Изложбата „Pink Jungle: 1950s in America“ требаше да се отвори во мај, но поради пандемија, таа е одложена.