Не служат само за салата и отоци под очите: ОВА сигурно не сте го знаеле за краставиците!

17 јуни, 2020
дфгхј

Краставиците содржат поголем дел од витамини неопходни за здравјето на организмот. Само една краставица содржи витамини Б1, Б2, Б3, Б5, Б6, фолна киселина, витамин Ц, калциум, железо, магнезиум, фосфор, калиум и цинк, а исто така е одлична кога станува збор за калории. Ние ви откриваме многу корисна страна на краставици кои ќе ви бидат од голема помош во домаќинството.

Анти-стрес

Ако се чувствувате стресно и немате време за масажа или одење во бањата, краставиците можат да помогнат. Едноставно исечете ги краставиците на коцки и истурете врела вода над нив. Хемикалиите и хранливите материи кои се наоѓаат во краставиците ќе бидат ослободени преку пареа и ќе создадат релаксирачка арома за која се покажа дека е многу ефикасна кај мајки на новороденчиња и студенти кои се под стрес поради испитите.

Чудесна гума за бришење

Со помош на надворешната страна од кората, можете лесно да го избришете грешките од молив. Исто така, ќе ви помогне да ги избришете трагите од моливи и пенкала од вашите sидови и мебелот.

За да се подигне енергија

Секој пат кога ќе се чувствувате уморни за време на попладневните часови, не правете нова доза кафе, туку јадете свежа краставица. Оваа храна е полна со Б витамини и јаглени хидрати, за кои е докажано дека го зголемуваат нивото на енергија многу брзо, а исто така ќе ви обезбедат течности.

Одмаглете ги огледалата

Уморни сте од огледалото во бањата што се замаглуваат по туш? Ефикасно ќе го решите овој проблем ако ги премачкате огледалата со краставици.

Измамете го гладот без вишок калории

Ако ви треба нешто за да го задоволите вашиот глад до вечера или сте гладни пред спиење, тогаш краставиците се вистинското решение. Тоа ќе ве засити без дополнителните калории.