Новинарка не ја миела косата 3 недели: Еве што сфатила на крајот од експериментот!

12 април, 2020
Коса

Таа препорачува сите жени да подлегнуваат на овој предизвик бидејќи ќе сфатат што е најдобро за нивната коса.

Новинарката Софи Световски ја миела косата секои четири дена, но сега одлучила да не го користи шампонот две недели.

Поточно, таа донесла одлука да направи необичен експеримент и детално ги објасни своите забелешки во британскиот весник „The Sun“.

„Пред почетокот на предизвикот, поминав 20 минути во туш. Знаејќи во што влегував, темелно го измив темето. Се надевав дека ќе остане кристално чисто најмалку барем неколку дена“, ја започна таа нејзината приказна.

Првата недела од предизвикот: Петтиот ден е клучен

Првите неколку дена и биле како секојдневието, па не се нервирала кога ги забележала првите знаци на маснотии на косата.

„Така е, како што е!“ се утешила додека ја врзала косата во висок коњски реп.

Таа призна дека мислела дека тоа ќе биде лесна задача во тоа време. Но, таа не била свесна дека мрсната коса е само еден од сегментите со кои ќе морала да се справи доколку реши да не користи производи за коса некое време.

Првите големи проблеми се појавиле на петтиот ден, откако нејзината коса од насобраната маснотија почнала да се задебелува.

„Можев да ја споредам со путерот. Кога ќе се стопи, можете да направите што сакате со него. Но, ако дозволите да се зацврсти и манипулацијата станува многу покомплицирана“, рече Софи.

https://www.instagram.com/p/BmQYlHMFkeO/?utm_source=ig_embed

Таа ја исплакнала косата за прв пат на шестиот ден.

„Брзо плакнење или мрсни парчиња коса – ова беа моите единствени опции“, вели таа.

Истата одлука ја донесела и три дена подоцна.

„Ако планирате да го испробате овој предизвик, првите неколку миења без шампон ќе бидат напорни, предупредувам. Вие инстинктивно ќе се фатите за шампонот пред да се сетите“, откри таа.

Бидејќи не употребувала шампон, косата и станувала сè поголема. Сепак, таа го решила проблемот со тоа што ја чешлала косата со четка пред да се измие со вода.

„Исто така, ако планирате да ја измиете косата наутро – не правете го тоа во работните денови. Не можете да ја исушите со фен косата без шампон и регенератор, доколку не сте подготвени да ги уништите краевите на косата. Природното сушење е најбезбеден метод“ – таа открива трикови за тоа како лесно да го надминете предизвикот.

Недела на предизвици 2: Мирисот станува проблем

Софи предупредува да не очекувате да исчезне мрсната коса бидејќи водата не чисти на ист начин како и шампонот. Ќе отстрани малку маснотии и нечистотии, но не доволно за да на десеттиот ден од експериментот се појават парчиња коса залепени на главата.

Новинарката го издржа две неделниот предизвик, но потоа наиде на нов проблем –  непријатниот мирис.

„Морам да признаам дека две недели поминаа прилично добро без шампон, но смрдеата што ми се чувствуваше над главата ми ја уништи довербата“, открива таа.

Тогаш конечно разбрала зошто е создадена толкава фама околу квалитетни четки за коса. Редовното чешлање ја спасило нејзината коса, која во тие моменти била сува и тврда.

Според експертите за коса, еднакво распределување на природните масла на вашата коса е клучно во оваа ситуација. Ја смирува косата и ја заштитува од пукање.

Taa ja чешлала косата многу повеќе отколку порано, а во јавноста носела пунџа. Софи вели дека е важно да ја чешлате косата добро пред да ја исплакнете со вода.

https://www.instagram.com/p/B8g8QG6nkNV/?utm_source=ig_embed

Недела на предизвици 3: Спас за косата нашла во кујната

По 14 дена, таа одлучила да примени трикови на искусни корисници на овој метод, а косата ја третирала со мешавина од сода бикарбона и вода.

„Не сум навикната да ставам состојки за торта на косата, но очајно барам решение за да се ослободам од мирисот. Додадов и неколку капки есенцијално масло од лаванда“, вели таа.

Таа ја измила косата со добиената мешавина и веднаш била воодушевена од резултатот – косата изгледала чиста, а волуменот поголем. Но, потоа се случило горчливо разочарување.

„Кога се исуши, јас останав со ужасна леплива текстура. Секое влакно на допир беше грубо“, се сеќава Софи.

Иако се плашешела дека може да биде фатална идеја, се покажало дека тоа може да го ублажи непријатниот мирис што доаѓа од нејзиниот скалп.

Ден 16: Се појавиле првите кадрици

Големата промена се случила на шеснаесеттиот ден од експериментот. Се појавиле кадрици, па изгледало како косата да се обновува.

„Последните неколку дена од експериментот се разбудив со нежни бранови. Бев шокирана. Мојата коса секогаш беше исправена, како што се сеќавам“. Софи раскажува за нејзиното позитивно изненадување.

Во обид да открие што стои зад тоа, таа наишла на истражувања кои покажуваат дека прекумерната примена на хемикалии, како шампон и регенератор, дури и ја израмнуваат косата.

Без овие тешки производи, косата може да дише и да се врати во својата природна состојба. Софи открила дека повеќе не го чувствувала притисокот кога излегувала надвор и била слободна да се појави со косата пуштена каде и да посака.

View this post on Instagram

@ninarosesilk @ninarosesilk @ninarosesilk 🌸🍒

A post shared by Sophie Swietochowski (@sophieswietochowski) on

Што заклучила таа на крајот?

Кога поминал 21 ден, Софи можела гордо да каже дека успешно го издржала предизвикот. Но, што заклучила?

„Не решив да се одлучам за овој метод засекогаш. Но, јас бев импресионирана од резултатите од само-чистењето. Мојата коса не беше ни приближно масна како што очекував да биде во оваа фаза и изгледаше многу поздраво, погусто и поцелосно. После две и пол недели се чувствува како косата почнува да се прилагодува на целата ситуација“. откри таа.

Иако била задоволна од нејзините достигнувања, таа признава дека не би се осмелила да го стори истото во скоро време.

„Очајно ми недостасуваше бесмисленото чувство на коса измиена со шампон. Никогаш не сум се чувствувала целосно задоволна со само перење со вода“, искрено рече Софи.

Но, тоа не значи дека таа се вратила на старите навики. Поточно, таа решила да користи производи кои имаат само природни состојки. На тој начин, таа има здрава коса без мирис.