Овој вкусен цитрус е исто така благодет за кожата на лицето: Испробајте ја маската од мандарина и подарете и на вашата кожа нова младост! (РЕЦЕПТ)

12 јуни, 2020
maska

Сите сакаме да јадеме мандарини, но добро е познато дека нивниот витамински состав има многу корисен ефект врз нашата кожа.

Поради висок процент на витамини Ц и Б, како и калиум, магнезиум и фолна киселина, мандарините се идеална храна, не само за нашето тело, туку и за нашата кожа.

Можете да направите мандарина – маска за лице многу лесно и едноставно од дома, а тоа ќе ја направи вашата кожа сјајна и еластична, потхранета и хидрирана, и ќе ги смири воспалителните процеси, како што се акните, розацеа и црвенило на кожата.

Оваа маска од мандарина можете да ја направите со натопување чиста газа во свеж сок од две мандарини и ставајќи ја на лицето и вратот. Држете ја маската на лицето околу 20 минути, а потоа измијте со млака вода и нанесете хидратантна крема на лицето. Оваа маска ќе ја направи кожата да изгледа посвежа и поздрава, а во исто време ќе ја храни и обновува.

Ако имате сува кожа, можете да ја негувате со маска од свеж сок од мандарина и лажица павлака. Смесата нанесете ја на чисто лице и држете го околу 20 минути, а потоа исплакнете со млака вода. Оваа маска се препорачува еднаш неделно.

За кожата што е склона кон акни, одлична е маската направена од мешавина од свеж квасец и неколку капки свеж сок од мандарина. Нанесете ја маската на исчистено и измиено лице и оставете ја додека не се исуши и затегне. Потоа измијте со млака вода.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi