По кој редослед се нанесуваат хидратантната крема и кремата со заштитен фактор на лицето

24 јули, 2020
дввдфвдф


Кога купувате крема за сончање, изберете водоотпорна формула која има фактор на широк спектар, но ако го користите истото за лицето и телото, можно е да се појават несакани ефекти на лицето. „Кремот со заштитен фактор ве штити од карцином на кожата, како и од оштетување oд сонцето. После измивањето на лицето наутро, нанесете крема за сончање, ова треба да биде првиот чекор пред да користите навлажнувач “, истакнува њујоршкиот дерматолог Дебра Џалиман. „Една крема за сончање може да се користи за лицето и телото, само ако кожата на лицето е чувствителна. Заштитните состојки обично се исти, но понекогаш кремите за сончање формулирани за телото не се толку лесни за лицето “, коментира њујоршкиот дерматолог Мариса Гаршик.

FAQ: Что такое SPF-защита в средствах от загара и зачем она нужна?

Имено, кремите за лице со заштитен фактор не содржат масло, така што тие се помеки и полесно се впиваат на лицето, додека формулите на телото содржат и комедогени супстанции, кои можат да создадат хаос на лицето. За луѓето со чувствителна кожа, Јалиман препорачува да се избегне мачкање со алкохол поради прекумерно сушење на лицето. Креми за сончање имаат два вида филтри – хемиски и физички / минерални. Кремите со хемиски филтер обично содржат октиноксаат и авобензен кои дејствуваат со апсорпција на УВ светлина. Активните хемикалии ја претвораат УВ-светлината во безопасни зраци на топлина, кои потоа се ослободуваат од кожата. Кремите со физички или минерален филтер, кои првенствено користат цинк и титаниум како активни состојки, се препорачуваат за деца и лица со чувствителна кожа. Тие рефлектираат УВ зраци, служат како бариера што ги спречува зраците да влезат во кожата.

SPF: три заветные буквы защиты от солнца

Луѓето со потемна кожа понекогаш се вели дека користат хемиски креми за сончање, за да избегнат креми за белење со физички заштитен фактор. Но, денес има и затемнети креми кои не оставаат бел белег и изгледаат поубаво на кожата. Крем со хемиски фактор треба да се нанесе 15 минути пред сончање, додека кремите со физички, минерални блокатори работат веднаш. Нанесете го кремот на секои два часа, особено на плажа. Важно е да го заштитите вашето лице дури и ако сте дома, на балконот или терасата. „Кога ќе изберете висина на факторот, не ви требаат повеќе од 30. Имено, која било во таа висина ќе блокира околу 95% од УВ зраците. На пример, крем со СПФ 50 нуди речиси иста заштита, но дерматолозите препорачуваат поголема заштита затоа што знаат дека луѓето имаат тенденција да се размазат малку или забораваат да го нанесат кремот “, коментира Суози.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi