Подготовки за на плажа: Еве како може да се намали видливоста на стриите

23 јули, 2020
strii

Сите ние имаме стрии и тоа е сосема нормална појава. Тие можат да се појават за време на бременоста, но и во пубертетот како последица на ненадеен раст. Тие можат да се појават подоцна во животот за време на периодот на зголемување на телесната тежина, а може да се појават дури и за време на вежбање додека давате сѐ од себе за да ја исполните дневната доза на чучњеви.

Стриите се сосема природни. Тие не се негативен несакан ефект, туку сосема нормален дел од процесот на раст и живот. Ништо не можеме да сториме за да се ослободиме од нив целосно, така што навистина треба да ги прифатиме. Но, ако сè уште сакате да ја намалите нивната видливост на некој начин, најдобриот начин да го направите тоа е самољубов, која вклучува редовен пилинг, хидратација, редовна физичка активност и добар проток на крв.

Што точно се стрии?

Стриите технички се вид лузна, предизвикана од оштетување на еластичните ткива и колагенот во кожата поради брзиот раст, експанзија и истегнување на кожата. Бидејќи лузните се трајна молекуларна промена, можете само да ги намалите, но не можете целосно да се ослободите од нив. Лузните и стриите се многу поизразени кога кожата е сува и нездрава, па затоа се препорачува кожата да се одржува хидрирана и негувана.

Внатрешната и надворешна хидратација е важна

Разбирливо е дека хидратацијата одвнатре е клучна, т.е. да пиете многу вода, но важно е и да јадете храна богата со вода. Лубеница, краставици, јаболка, други овошја со висок процент на вода и разновиден зеленчук се многу важни за одржување на телото хидрирано. Исто така, здравите масти и храната богата со витамин А се сите „хидратантни намирници“ – како риба, авокадо, ореви, маслиново масло и сладок компир. Антиоксидансите во витамините Ц и Е исто така играат важна улога во здравјето на кожата.

Најдобрите емолиенти за одржување на здрава кожа содржат состојки како кокосово масло или шеа и какао путер. Како што рековме, не постои производ со кој можете целосно да се ослободите од стриите, но овие природни емолиенти работат двојно – тие создаваат заштитна бариера на вашата кожа што спречува водата да испарува од дермисот. Ова ја одржува кожата еластична и мазна.

Ретинол и производи за самопотемнување се ваши сојузници

Флексибилноста е секогаш добра работа кога зборуваме за кожата. Мека и длабоко хидрирана кожа има поздрави еластични ткива и поотпорен колаген, што спречува формирање на стрии, како и продлабочување на постојните. Локална примена на витамин А, познат како ретинол, исто така може да помогне во намалувањето на видливоста на длабоките стрии, благодарение на неговите својства што ја поттикнуваат брзата размена на клетки. Исто така, можете да пробате производ за самопотемнување за да ја намалите видливоста на вашите стрии. Исто така, не се препорачува долгорочно изложување на сонце без заштита, особено за здравјето на кој било вид лузна.

Козметички третмани кои ја намалуваат видливоста на стрии

„Microneedling” е третман кој го зголемува снабдувањето на колаген во кожата, што резултира во мазна кожа и го намалува видливото оштетување и лузните. Го има истиот ефект врз стриите. Бидејќи се сомневаме дека некој би се ангажирал да го направи овој третман на целото тело, предлагаме да го пробате само на изложени области што би можеле да ги третирате малку по малку. За најдобри резултати, потребни се неколку третмани и тие најдобро функционираат на помека и потенка кожа во пределот на абдоменот.

Фракционите ласери на СО2 се исто така една од опциите за намалување на видливоста на стриите. Резултатите се видливи на свежи, црвени стрии, за кои се потребни неколку третмани во текот на три месеци. Фракциониот третман со ласер со CO2 е најблизу до што технологијата се приближува до целосно бришење на стрии. Покрај тоа, ја намалува видливоста на старите стрии за 50 проценти, што го прави најефикасен третман, но доаѓа со одредена цена.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi