Подгответе се за сандали! Овие три масла се најдобриот лек за постојаната габа на ноктите

28 мај, 2020
sandali

Структурата и формата на ноктите се менуваат, а габите дури предизвикуваат ноктите да се одделат од прстот, исто така предизвикуваат воспаление на кожата под и околу ноктот, што е особено болно и непријатно искуство.

Габите под ноктите се најчеста болест, бидејќи барем половина од сите промени и нарушувања на ноктите се предизвикани од габи.

По зимската сезона на обувки, скоро секое друго лице се соочува со овој проблем. Како што се приближува топлото време и периодот кога ќе ги покажеме нозете, габичните заболувања на ноктите почнуваат да ни даваат сè повеќе главоболки.

“Повеќето од нас имаат тенденција да ги игнорираат ваквите промени на ноктите, што е многу погрешно”

Габична инфекција на ноктите изгледа како бела или жолта точка видлива на самиoт нокт. Ако ја забележите, време е да реагирате веднаш. За жал, повеќето од нас имаат тенденција да ги игнорираат ваквите промени на ноктите, што е многу погрешно.

Ние ви предлагаме три масла што можете да ги нанесете на ноктите за да може да ја отстраните габата со рака:

Масло од чајно дрво

Поради изразените фунгицидни и антисептички својства, маслото од чајно дрво се смета за еден од најефикасните природни лекови против габички на ноктите. Познато е дека ова масло се користи за лекување на бројни инфекции на кожата, така што една студија покажува дека ова масло помогнало во лекувањето на атлетските стапала во дури 64 проценти од случаите.

Нанесете од маслото од чајно дрво на инфицираната област и оставете го да отстои десет минути. Потоа, со стара четка за заби, тријте ги заразените нокти. Може да се измеша и со маслиново масло. Важно е ноктите да бидат чисти, па затоа треба да се дезинфицираат со алкохол пред секој третман.

Кокосово масло

Кокосовото масло има моќни антифунгални ефекти и многу луѓе го користат против габични инфекции на стапалата, но и самите нокти. Се топи мала количина на кокосово масло на собна температура и протријте го директно на делот зафатен од габата. Повторете ја постапката не повеќе од три пати на ден.

Рицинусово масло

Ова масло ги уништува габите на безбеден начин, без иритација. Рицинусово масло е многу густо, па можете да го измешате со маслиново масло и да додадете неколку капки сок од лимон. Нанесете ја оваа мешавина на заразени нокти, а потоа исплакнете ја по 20 минути. Повторете ја постапката двапати на ден.

Масло од лаванда

Неколку капки масло од лаванда се нанесуваат на ноктите и  тогаш е неопходно да се облечат памучни чорапи и да се остави маслото да дејствува преку ноќ. Антифунгалните својства на масло од лаванда помагаат најмногу во поблаги случаи на габични инфекции на ноктите.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi