Рецепти од кујната од кои влакната на телото ќе станат помалку видливи

9 април, 2020
НАСЛОВНА

Магично решение за трајно отстранување на влакната на телото, за жал, не постои. Но, тоа не значи дека треба редовно да поминувате преку восочување и епилација во текот на животот. Постојат едноставни, брзи трикови што можете да ги пробате дома за да ги направите влакната речиси невидливи со текот на времето, што е идеално решение за темни влакна на рацете и над усните. И најдобро од сè, тоа е потполно безболно.

1. Чај од камилица

Чајот од камилица е познат по своите неверојатни својства и придобивки за кожата на човекот. Но, излегува дека тоа исто така може да им помогне на жените да ги скријат влакната на телото. Направете малку чај од камилица, исцедете го и оставете да се излади. Потоа, нанесете го чајот на саканата локација и оставете го да се исуши. Исплакнете со чиста ладна вода. Со текот на времето, ако го направите овој трик редовно, вашите влакна треба да станат потенки и помалку видливи.

2. Сок од лимон

Исцедете малку лимон и нанесете го на рака. Оставете го 15-20 минути и избегнувајте изложување на сонце. Ако вашата кожа е чувствителна, измешајте мед и лимон пред да нанесете, советуваат од  BrightSide.

3. Папаја и куркума

Потребна ви е паста од сурова папаја и куркума во прав за овој рецепт. Земете две лажици папаја и измешајте со половина лажица куркума во прав. Добро измешајте и нанесете на раката или ногата и оставете да отстои 15 минути. Повторете еднаш еднаш неделно. Ова може да помогне при отстранување на влакна и многумина тврдат дека со текот на времето треба целосно да се ослободите од телесните влакна.


4. Шеќер

Депилацијата со шеќер е побезбедна, поприродна и помалку болна верзија од восочната. Додајте една чаша шеќер, 1/4 чаша свеж сок од лимон и 1/4 чаша вода во садот. Ставете ја смесата на тивок оган и оставете ја да зоврие. Промешајте постојано додека не стане кафеава. Оставете да се излади. Земете ја смесата со прсти или шпатула и нежно нанесете ја на саканата област. Кога смесата ќе ги опфати влакната, нагло повлечете ја исто како со лентите восок.

5. Чај од нане

Според студиите, нането делува како природно средство за опаѓање на влакната. Пиењето чај од нане редовно може да го намали нивото на тестостерон во вашето тело, автоматски да го забавува растот на влакната на телото.

6. Производи од соја

Конзумирањето производи од соја може да помогне во контролата на несаканиот раст на влакната. Всушност, според студијата, сојата може да ги намали димензиите на фоликулите на влакната, што ги прави потенки со текот на времето.