Решение за проблематична кожа: Антибактериска формула за совршено лице

9 мај, 2020
кожа

Традиционално се верува дека проблематичната кожа, склона кон појава на акни, воспалителни процеси, црнки и други несовршености, е нешто што им припаѓа на тинејџерите кои се во нивните тинејџерски години. Сепак, ваквите проблеми можат да се појават на која било возраст и на кожа од кој било кој вид – сува, мрсна, нормална или комбинирана.

Стрес, хормонални промени во организмот, лош начин на живот, животна средина, лоши навики и други негативни фактори можат да влијаат на кожата и да предизвикаат повеќе козметички оштетувања.

Во денешно време можете да изберете идеални производи што ќе ја регенерираат вашата кожа и ќе ја направат здрава.

Започнете го денот со чистење на лицето, деколтето и грбот. Тоник – лосион против мозолчиња и црнки има изразен антимикробен ефект. Комплексот од активни состојки го елиминира воспалението и црвенилото, го отстранува мрсниот сјај, ја тонизира кожата и спречува појава на акни.

Откако ќе го исчистите лицето, нанесете лесен крем кој веднаш ја навлажнува и отстранува мрсниот сјај. Исто така, ги измазнува и пополнува порите. Кремот може да се користи и како основа за шминка.

Антибактериска маска за проблематични делови на кожата против акни со црн јаглен користи технологија со двојно дејство. Антибактерискиот комплекс го блокира воспалението и спречува појавување на бактерии кои предизвикуваат пустуларни елементи, го отстранува чувството на непријатност, се суши и придонесува за брзо заздравување на воспалените области. Црниот јаглен апсорбира вишок маснотии и ги отстранува токсините и нечистотиите, ги стеснува порите, ги зајакнува заштитните функции на кожата.