Сè што треба да знаете за маслото од морков

6 јуни, 2020
масло

Ги откриваме придобивките од овој природен лек за кожата и косата

Никој не се сомневаше дека морковите се здрави, но излегува дека нивните корени можат да имаат корисен ефект врз изгледот. Органското масло, натопено со моркови, го подобрува тенот, ја храни кожата и косата, и овие се добри причини да се одлучите за целосно природен производ богат со витамини и есенцијални масни киселини.

Зошто ни користи?

Маслото од морков е заситено со бета-каротин (провитамин А) и првенствено е познато по неговиот позитивен ефект врз кожата: нанесете малку масло на лицето и поделете го рамномерно. Маслото обезбедува мазност, сјај и здрав изглед благодарение на нежната нијанса на портокалово. Со секојдневна употреба – во чиста форма или како додаток на кремите за нега – козметолозите предвидуваат одличен ефект, потврдувајќи дека маслото од морков за кожата е како вкусен десерт.

View this post on Instagram

💛☀️😊

A post shared by Taylor Hill (@taylor_hill) on

Ова масло има хранливи, заштитни, регенерирачки и антиоксидантни дејства кои се одлични за нега на сува и чувствителна кожа. Треба да се додаде во дневна рутина во било кој период бидејќи ја заштитува кожата од надворешни влијанија – ветер, студ или загадениот воздух на големите градови. Во студената сезона ќе заздрави исцрпена или испукана кожа, а во топло време ќе се справи со задачата за балзам на усните.

Ослободете се од акните, додадете неколку капки масло од морков во редовна крема – покрај отстранување на воспалителниот процес, го активира процесот на заздравување.

Исто така, добро се справува со задачата на самопотемнување – лесен, златен, природен тон на кожата. Покрај тоа, маслото од морков делува како поддршка на природниот тен, подготвувајќи го епидермисот за изложување на сонце, го продолжува ефектот на сончање и ја штити кожата. Може да се зема орално како додаток во исхраната или да се примени на телото непосредно пред да заминете на плажа.