Шест лесни начини да ја претворите бањата во СПА

5 јуни, 2020
ујх


Линијата меѓу вашата канцеларија и домот станува тенка. Сепак, поважно од кога и да било е да се справувате со стресот преку само-грижа и релаксација. Експертите споделија лесни совети и трикови за создавање на спа-како поставка во вашиот дом, затоа што сите ние заслужуваме неколку моменти на грижа.

Вдишете- Издишете

Можеби изгледа прилично очигледно, но создавање смирувачка атмосфера е првиот чекор во градењето на вашата бања во домот. „Важно е да се земат предвид светлината, музиката, мирисот – секоја компонента што ќе создаде такво уникатно релаксирачко искуство“, објаснува Силвија Барнет, шеф на маркетинг и ПР на АИР Антички Бањи во Њуујорк и Чикаго. „Ние се фокусираме на пристапот со пет сенс. Запалете неколку свеќи, користете сол за бања по ваш избор и пуштете тивка музика. “ Измешајте сол, сода бикарбона, чај од камилица и рузмарин, што ја смирува стресната кожа. Изберете спа музичка станица на Spotify или Apple Music, а потоа седете непрекинато онолку долго колку што можете.

БРИШЕЊЕ НА МАСКАТА ЗА ЛИЦЕ

Само чинот на фрлање на маска, без разлика дали станува иритација или детоксикација на глина, ќе ве стави во спа-режим. За верзијата со DIY, Јоана Варгас, фацијалист за славни личности и основач на салони и нега на кожата, препорачува да измешате еднакви делови јогурт и авокадо со лажица мед. „Јогуртот има антиинфламаторно својство со компонента на млечна киселина, авокадото има многу витамини Б и масни киселини, па затоа е неопходно да се задржи кожата хидрирана на суво време, а медот да ја засилува хидратацијата“, вели Варгас. За поени за бонус, оставете ги краставиците или ладените кесички чај од камилица на очните капаци додека маската ја работи својата магија.


КОРИСТЕТЕ РОЛЕРИ

Со неколку клучни алатки како ролери или гуа ша, можете да си додадете и спа- масажа како со вашиот сопствен фацијалист. „Да ​​направите мини лимфна дренажна масажа на точките на притисок околу орбиталата, ќе се чувствувате навистина добро и релаксирачки“, вели Варгас. „Лесно е да се направи: Користејќи нежно движење низ вашето лице, додека масирате со производи за нега на кожата и серуми. Кружите движења ќе донесат хранливи материи на кожата “. Одлучете се за жад ролери за подлабока дренажа, сугерира Gamble, за да се ослободите од течностите од под очите.


ЗЕМЕТЕ СУВА ЧЕТКА

Варгас често ја користи својата Ритуална четка – сува четка која го зголемува протокот на крв, еластичноста и го стимулира производството на колаген – на нејзините клиенти за „целосна ексфолијација на телото што е одлично за кревање и тонирање на проблематично подрачје“. Започнете на врвовите на нозете и четкајте нагоре кон срцето. „Поминете дополнително време на области кои имаат тенденција да бидат повеќе застојани како внатрешниот бутот. Не заборавајте да ги вклучувате рацете и грбот “, додава таа. И на крај, поминете неколку минути масирајќи масло од тело или богат крем за тело низ сите области што штотуку сте биле ексфолирани.

ИСКЛУЧЕТЕ СЕ ОД СЕ

Една од главните причини што бањите обезбедуваат моментална релаксација е затоа што тие бараат од вас да се исклучите. „Не дозволуваме мобилни телефони или фотоапарати во просторот, а светлиот амбиент доаѓа само од свеќите“, објаснува Барнет. „Исто и со часовниците, така што ќе изгубите чувство за време. Важно е умот да научи да се опушти. Оставете го вашиот телефон и гледајте во друга просторија и опуштете се додека се натопите “.