Што е „кокошкина кожа“ и како да се ослободите од неа?

28 јули, 2020
цвбнм,


Што е „кокошкина кожа“? Се манифестира во форма на мали црвени, кафеави и бели испакнати точки и најчесто се наоѓаат на рацете, нозете и образите, а можат да се појават и на друго место. Иако тие не се заразни, не чешаат и не претставуваат здравствена грижа, тие можат да бидат груби и непријатни. Тие се предизвикани од премногу кератин во порите, што предизвикува блокирање на влакното кога станува збор за површината на кожата и што ги предизвикува – сè уште не е сосема сигурно. Појавата на „кокошкина кожа“ е исто така поврзана со консумација на глутен, иако сè уште не можеме да го гарантираме.

Дали има предизвикувачи што можат да ја влошат ситуацијата? На пример, хормоналните промени можат да ја интензивираат оваа состојба на кожата, што значи дека имате поголема веројатност да ја добиете за време на бременоста и пубертетот. Но, ако веќе го имате – топлината и злоупотребата на производите за нега на тело можат да направат повеќе штета отколку добро. Прво на сите – парфимирани сапуни и шампони или премногу интензивна ексфолијација на телото, а потоа топол туш може да предизвика дополнително црвенило и чешање. Дали има лек? Официјално, сè уште не постои докажан метод со кој можете да се ослободите од „пилешката кожа“, но се вели дека исчезнува со возраста и кожата се чисти околу 30-годишна возраст. Но, и покрај тоа што не можете да се ослободите целосно, можете да го држите под контрола. Прво – избегнете ги горенаведените предизвикувачи и парфеми. Лесна ексфолијација со масажа ќе помогне, а ние дефинитивно препорачуваме хемиски пилинзи, салицилна или гликолна киселина, што ќе биде подобра опција од груба кора. АХА и БХА киселините се покажаа како најефективни состојки што ќе влезат во клетките на кожата и ќе ги блокираат порите за да можат да излезат влакната, а покрај тоа ќе ги отстранат мртвите клетки на кожата.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi