Што ќе се случи ако користите козметика со поминат рок?

6 јули, 2020
iuy


Повеќето козметички производи содржат конзерванси, така што можеме да ги користиме подолго. Сепак, поради надворешни влијанија, овие конзерванси исчезнуваат со текот на времето, па затоа е можно различни микроорганизми да се појават во подготовките за нега и убавина. И тоа може да предизвика алергии, дерматитис, конјунктивитис и многу други непријатни проблеми со кожата.


Важно е да се знае дека козметиката обично има два вида на рок на траење: пред отворање и по отворањето. Додека не ги отвориме, повеќето козметички производи можат да траат две до три години, а по отворањето на една до две години. Рокот на траење зависи многу од производителот и составот. На пример, козметиката со префиксот “еко”, односно природната козметика, може да се користи не повеќе од шест месеци. Покрај тоа, секој производ носи ознака за датумот на истекување, односно датумот на производство. Исто така, меѓународната етикета со одреден број и буквата М значи колку месеци е добро да се користи производ, така што 12М значи 12 месеци, 6М шест месеци…


Според некој просек, рок на употреба на козметичките средства изгледа отприлика вака:

Креми за лице и серуми – од шест месеци до една година

Креми за лице против брчки и акни – до шест месеци

Креми за очи – до шест месеци

Креми за сонце – до една година

Млеко, лосиони, масла за тело – до една година

Шампони, балсами, маски за коса, паста за заби – до две години

Дезодоранс, сапун, гел за туширање, миење на устата – до три години

Парфеми – до две години, и ако ги чувате на ладно и темно место, дури и подолго

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi