Ставила на лицето свеж домат и го држела една минута: Ова е неверојатниот ефект кој го постигнала!

18 септември, 2020
107417_paradajz01-profimedia-profimedia_ls (1)


Еве осум природни начини кои ќе ви помогнат да се справите со лузни од акни и мозолчиња.

Домат

Сокот од домат е одличен за вашата кожа. Истријте го на лицето и набудувајте ја трансформацијата.

Алое вера

Познато е дека алоето е одлично за лекување на изгореници, но повеќето луѓе не знаат колку е навистина добро за отстранување на лузни. Поради ова растение, вашата кожа ќе сјае, а лузните ќе бидат минимизирани.

Сода

Кристалите од оваа храна се малку поголеми, што ги прави одлични за пилинг. Природно и корисно!

Кокосово масло

Нанесете ја оваа прекрасна смеса на лицето за поубав и рамномерен тен.

Краставица

Маската од краставица е одлична за ослободување од акните. Едноставно исечете ја краставицата на прстени и ставете ја на лицето.

Мед

Медот ќе направи чуда за вашата кожа.

Лимон

Лузните од акните имаат претежно белузлава боја, а лимонот ќе произведе ефект на „белење“, ќе ја намали нивната видливост до максимум.

Сок од компир

Кога мислите на зеленчук што содржи сок, сигурно нема да помислите на компир, сепак, сокот од компир е полн со витамини и е одличен за кожата.