Стерилна козметика: 5 причини да купите производи за убавина со пумпа

16 јуни, 2020
kozmetika 2

Многу козметичари и експерти за убавина претпочитаат кремови и серуми во пакувања со пумпа или спреј. Ние ги откривме причините зошто треба да го следиме нивниот пример и да преминеме на производи во овој формат.

1. Бактериите не влегуваат во нив

Замислете да нанесете класичен крем за лице на вашата кожа. Што ќе направите прво? Така е: Ги ставате прстите во кутијата со крем. Во тој момент, бактериите што биле на вашите раце остануваат во вашиот омилен производ за лице (и се размножуваат). Се разбира, можете целосно да ја дезинфицирате кожата или да користите специјална шпатула за козметика. Но, да бидеме искрени, по напорниот работен ден, веднаш само ги натопуваме прстите со кремот, или пак доволно е еднаш да бидете во брзање и тој план веднаш пропаѓа.

2. Тие примаат кислород

Во отворена форма, рокот на траење на козметиката истекува побрзо – тоа е факт. Ова се должи на интеракцијата на состојките со кислородот. Во воздухот, многу компоненти престануваат да бидат активни или оксидираат побрзо. Затоа многу производи со витамин Ц се произведуваат во вреќи за еднократна употреба, што спречува кислородот да влезе во пакувањето. Се разбира, кремот во класична кутија нема да се расипе по една употреба, но мора да го чувате отворен колку што е можно помалку.

3. Полесно е да се заштеди со нив

Пакувањето со пумпа во оваа смисла е „попаметно“. Кога ќе се притисне, го дава потребниот дел “одеднаш”. Примена на дебел слој на крем на лицето нема никаква смисла: кожата абсорбира онолку крем колку што треба, а вишокот едноставно ќе остане на површината на лицето.

4. Можете ова пакување да го “делите” со кого сакате    

Дали претпочитате да го делите кремот со вашата сестра? Тогаш дефинитивно вреди да се направи избор на крем со пумпа. Патем, ваквите производи се посигурни при патување: веројатноста за истурање на кремот во куферот е многу помала во споредба со кремот во обична кутија.

5. Тие имаат помалку конзерванси

Како што веќе рековме, кислородот и бактериите практично не стигнуваат до пумпата. Ова им овозможува да го задржат рокот на траење и почетните својства подолго, така што производителите обично додаваат помалку конзерванси на таквата козметика, што значи дека е полесно да се најде крем или серум со “чист” состав.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi