Трик со кој ќе заштедите пари: Посветла коса до 3 нијанси! Потребна ви е само една состојка!

5 мај, 2020
коса

Иако фризерските салони се отворени, најдобро е да ги избегнувате некое време, a за да ја одржувате косата да изгледа уредно, користете го овој едноставен трик.

Ќе заштедите многу пари и резултатот ќе биде толку добар како само да сте излегле од салон. Природата има решение за се, вклучувајќи ја и убавината на косата.

Честопати со намирниците од кунјата можеме да ги постигнеме сите посакувани ефекти, а во овој случај потребен ви е само еден лимон.

Техниката е едноставна:

Исцедете еден лимон во чаша со топла вода и добро измешајте. Можете да употребите 2-3 лимони ако вашата коса е подолга, но внимавајте секогаш да има повеќе вода од лимонов сок. Измијте ја косата и исцедете ја со пешкир, а потоа нанесете ја оваа природна фарба. За да добиете резултати, по нанесувањето потребно е да поминете еден час или два на сонце, се додека косата природно не се исуши. Резултатот треба да биде посветла коса до 3 нијанси. Фризерите нагласуваат дека овој третман е поефикасен ако имате обоена коса.