Водич за фарбање на коса дома – Како да се добие фризура како во салон во 9 чекори

20 април, 2020
13037-shutterstock_1014445231

Нам ни се чини дека само сега, кога се затвораат салоните за коса, имаме неопислива желба и храброст да експериментираме со бојата на косата.

Додека фризерите не препорачуваат сами да ја обојувате косата, не може да се негира дека е најевтин и во моментов најпогоден начин за освежување на вашата боја на коса е дома. Следете ги овие неколку совети за да знаете што да направите за да ја обоите косата совршено.

1. Подготвување е половина од работата

Првото нешто што треба да направите е да бидете сигурни дека имате сè што ви треба за да не започнете да ја обојувате косата неподготвена, бидејќи ова  сигурно ќе ве  доведе до катастрофа. Покрај бојата за косата, треба да имате и четка за боење на косата, заштитни ракавици , како и сад за боја, чешел.

 Честопати, ракавиците се во самата кутија со боја, затоа проверете дали во вашата кутија има и пар раквици. Покрај тоа, препорачливо е да имате личност до вас, која може да ги види областите што ви недостасуваат. Побарајте некој да ви помогне, затоа што два пара очи секогаш се подобри од едни.

2. Изберете ја нијансата внимателно

Без разлика дали сакате посветла или потемна боја на косата, никогаш не се залагајте за драстични промени. Со боење на косата дома, нема да можете да ја претворите вашата темна коса во руса, па затоа е подобро да не пробувате. Одберете  боја која е неколку нијанси од вашата природна боја на коса, и можете да си играте наоколу со варијациите на топли и ладни тонови.

3. Проценете колку боја ќе ви треба

За кратка коса една кутија треба да биде доволна, но за подолга и густа коса веројатно ќе ви требаат две кутии, можеби и повеќе. Ако сте во добра комуникација со вашиот фризер, јавете се и прашајте ја за совет.

4. Прочитајте ги упатствата
Прочитајте ги повеќе пати  ако е потребно. Бидете свесни  што започнувате, затоа што треба однапред да знаете како треба да изгледа секој чекор. Инструкциите се таму со причина и се неопходни правилно да се меша и да се примени бојата.  

5. Не стискајте ја бојата директно од ампулите Многу производители на бои за коса во кутијата, исто така, вклучуваат шише за мешање и примена на боја. Фризерите не препорачуваат да го користите ова шише, бидејќи резултира во неточна и неуредна примена на боја. Претпочитате да ја мешате бојата во сад и да ја нанесете со четка.


6. Заштитете ги површините

Дамките во боја на коса е многу тешко да се отстранат од кожа, облека и мебел. Но, без оглед колку внимателно ја нанесувате бојата, дамките се неизбежни. Затоа, подгответе се со стари крпи или ткаенини што повеќе не ви требаат. Може да носите и облека за која нема да жалите ако се извалка.

7. Започнете одозгора

Се препорачува да започнете од коренот на косата бидејќи овој дел бара најголема количина на боја и бојата се развива во коренот најдолго време, по што бојата рамномерно се нанесува на остатокот од косата.

8. Внимавајте на времето

Работете брзо, но внимателно. Откако сте сигурни дека сте ја обоиле цела коса, оставете ја бојата да работи сè додека се вели во упатствата. Не надминувајте времето, бидејќи тоа може да доведе до несакани резултати и оштетување на косата.


9. Најдете привремено решение

Меѓутоа, ако не можете да одолеете на таквата трајна промена на вашата коса, има брендови на пазарот како L’Oreal кои произведуваат привремени фарби за коса, најчесто спрееви  за коса. Спрејовите како ова се измиваат по само неколку миења. Обидете се да експериментирате со ова за да не мора да одберете нијанса што не ви одговара.