Зошто нашата кожа секогаш потемнува на сонце, а косата осветлува?

1 септември, 2020
фгфг

Кожата е нашиот најголем орган, што претставува просек од 18% од вкупната телесна тежина, што всушност значи дека ако имате околу 70 килограми, дури 12,6 килограми паѓаат на вашата кожа.

Нејзината главна функција е да ги заштити телото и внатрешните органи од негативни влијанија врз животната средина. На тоа помага и меланин – пигмент кој има улога на апсорпција на штетните ефекти на сонцето и со тоа спречува оштетување на кожата. Улогата на меланинскиот пигмент е да ја заштити кожата од сонцето за да не изгори. Колку повеќе сонце, толку повеќе се охрабрува формирање на пигменти.

Меланинот делува како чадор што го блокира продирањето на штетните УВ зраци во делови од клетките на кожата. Сепак, се намалува со текот на времето и ја губи пигментацијата поради продолжено изложување на сонце, што значи дека природната заштита на кожата станува послаба, што го олеснува согорувањето.

Луѓе во опасност

Сите луѓе се родени со иста количина клетки кои произведуваат пигмент меланин, но нивната активност не е иста во секоја етничка група, како што можеме да видиме на примерот на трите постојни раси – бела, жолта и црна. Клетките се различно составени и групирани и токму овие разлики резултираат во различни типови на кожа или нијанси – посветла или потемна. Нивото на меланин пигмент првенствено влијае на типот на кожата. Кај луѓето со потемна кожа, оваа моќ на создавање е многу поголема, така што пигментните зрна меланин се побројни и се наоѓаат во сите слоеви на кожата. Ништо не е случајно, затоа луѓето со потемна боја на кожата се населуваат во тропските предели, каде што кожата со зголемен меланин ги штити од посилно сончево ултравиолетово зрачење, а оние со посветла боја на кожа се населени поблиску до половите, каде има помала инсолација, така што кожата со помалку меланин овозможува здрава количината на зрачење што дава енергија за синтеза на витамин Д. Белата кожа е подложна на УВ зраци, а оние на кои им е тешко да се сончаат и лесно да изгорат на сонце се изложени на најголем ризик од рак на кожата. Ракот на кожата е поредок кај луѓето со темна кожа, но често се открива подоцна и затоа е во напредна фаза. На пример, албино-видот е познат по својот исклучително лесен и бел тен, што е последица на наследно нарушување на производството на меланин во кожата, косата и очите. Во новата студија, научниците потврдија дека луѓето со албинизам од африкански земји, како што се Танзанија и Нигерија, развиваат смртоносен рак на кожата пред 30-тата година од животот. Покрај тоа, албинизмот често се поврзува со рак на кожата кај домородните популации на други тропски земји кои исто така имаат високо ниво на УВ зрачење во текот на целата година.

А што е со нашата коса? Се чини чудно што сонцето ја избелува косата и ја затемнува нашата кожа. Сепак, нашата коса, кога расте, не е жива и не може да се брани од сонцето како кожата, која како жив организам реагира на напади на УВ зраци. Тоа е исто така комбинација на сонце и море, што доведува до оштетување, пукање и сушење на косата и всушност е најважната нега.

Ако косата е подобро хранета со масла и со тоа е заштитена од сонцето, тогаш не сјае, но сепак останува стабилна. Во нега на телото во текот на летните денови, честопати забораваме на косата, која е подеднакво подложна на надворешни и штетни влијанија. Денес во продавниците има производи кои можат да ви помогнат да ја одржувате и хидрирате косата за да не мора да го правите овој „грев на убавината“.

Многумина од нас не размислуваат и само се занимаваат со „пржење“ на сонцето и звуците на брановите. Некои минуваат без изгореници, но и тоа може да биде опасно и штетно. Затоа, неопходно е да се негува и заштитува кожата и косата со производи што содржат заштитни фактори. Постојат некои вештачки начини за заштита на кожата и косата, како што се одредени креми или препарати за зголемување на количината на пигмент. Сепак, постојат некои препарати кои се даваат преку инјекции за затемнување на луѓето, но тие се забранети затоа што стимулираат меланом на кожата.

Важно е да користите креми за сончање со минимален фактор 30 за да се заштитите од ултравиолетово зрачење. Пред да одите на плажа, нанесете производ со спреј со УВ филтер на вашата коса, а по сончањето, хидрирајте го со природни растителни масла богати со есенцијални масни киселини. И не заборавајте дека тоа доаѓа одвнатре. Јадете поголеми количини овошје и зеленчук богати со бета-каротен, како што се моркови, кајсии и дињи. Бидете сигурни дека ќе се држите до сенката и избегнувајте сонце во најжешките часови, а носењето капа и очила за сонце не е исклучено.