Уште еден дел од телото открива дали сме заразени со Ковид-19: Некој можеби нема треска, но…

1 ноември, 2020
1602671843_u-federaciji-bih-335-novozarazenih-osoba-koronom

Таканаречениот “ковид на прстите” е уште еден симптом што треба да се вклучи во официјалната листа на симптоми на коронавирус што е можно поскоро.

Научниците открија дека прстите кои стануваат виолетови по лежењето можат да траат најмалку пет месеци по закрепнувањето.

Воспаление на прстите на нозете предизвикано од ковид може да доведе до црвена или виолетова кожа, оток или плускавци, а симптомот обично се развива една недела по инфекцијата, а поминува природно за две недели.

Сепак, кај некои луѓе, проблемот со кожата останува како манифестација на долгорочен ковид што трае со месеци откако пациентите ќе го победат вирусот.

Дерматолозите кои го спроведоа истражувањето се плашат дека случаите што ги виделе се само „врвот на ледениот брег“ и дека ова е всушност вообичаена презентација на вирусот.

Претходните истражувања покажаа дека едно од 12 лица со коронавирус развива некаков вид на кожни симптоми, а експертите повеќепати ги повикуваат Центрите за контрола и превенција на болести на САД да го препознаат ова како официјален симптом.

Ова го докажа и новата студија на Општата болница во Масачусетс, кога научниците забележаа скоро 1.000 случаи на пациенти со кожни манифестации во 39 земји од април 2020 година.

Околу половина од пациентите имале т.н. ковид прсти, а околу 16 проценти од нив морале да бидат хоспитализирани поради тоа, покажуваат податоците.

Како може ковид воопшто да влијае на прстите?

Д-р Фахем Латиф, советник на дерматолози и специјалисти за алергии, рече дека симптомите на кожата обично се предизвикани од имунитетниот систем на организмот, а не од самиот вирус.

– Главната причина е преосетлива имунолошка реакција. Тоа е, реакцијата на телото на нешто што го доживува како туѓо – посочи тој.

Истражувачите од колеџот Кингс во Лондон рекоа дека осипот на кожата се смета за четврти клучен симптом на ковид, по кашлањето, треската и губењето на сетилата. Користејќи податоци од апликацијата Covid Symptom Study, истражувачите откриле дека 8,8 проценти од луѓето кои пријавиле позитивен резултат од тестот, имале некаква форма на осип на кожата.

Од оние кои имале „ковид на прсти“, симптомите траеле во просек од 10 до 15 дена. Но, шест пациенти имале долготрајни симптоми кои траеле најмалку 60 дена, додека двајца пациенти забележале дека проблемот трае подолго од 130 дена. Наодите ќе бидат презентирани следната недела на конгресот на Европската академија за дерматологија и венерологија во Швајцарија.

5 симптоми на ковида на кожата

Макулопапули

Осип кој се состои од мали, рамни или подигнати црвени нодули, кој трае во просек осум дена.

Дамки

Мали црвени или виолетови дамки предизвикани од поткожно крварење се забележани кај околу 19 проценти од пациентите. Тие се појавуваат главно на рацете и нозете, кај помлади луѓе.

Лезии

Лезиите се розово или бело подигнати области кои личат на осип од коприва. Тие траат во просек седум дена и најмногу ги погодуваат потешко болните со ковид.

Везикуларни ерупции

Тие се јавуваат во 9% од случаите. Тие се опишани како ерупција на мали плускавци, често чешачки, кои се појавуваат главно на стомакот, а понекогаш и на екстремитетите. Тие се карактеристични за пациенти на средна возраст.

Некроза на ткивото

Во шест проценти од случаите, претежно кај постари лица кои биле сериозно болни. Некрозата се јавува таму каде што е оштетена циркулацијата во крвните садови на кожата, поради што таа добива валкана црвена или сина боја.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi