Вака подготвено кафе може да биде многу опасно!

21 октомври, 2020
208355_shutterstock-1561705669_ls


1. Преварено кафе

Кога вкусот на кафето е горчлив, тоа е знак дека премногу сте го зготвиле. Понекогаш виновникот е садот во кој го подготвувате овој пијалок, затоа едноставно заменете го. Колку кафето треба да се вари зависи од неговиот вид. Поделбата е како што следува:

еспресо две и пол минути

турско кафе 45 секунди во врела вода

печено кафе шест минути

2. Премногу топла вода

Употребата на вода со соодветна температура е клучна за да се добие добар вкус на кафе. Идеалната температура е 100 степени, бидејќи дава најдобра арома и најдобар вкус на овој пијалок.

3. Односот кафе-вода е игнориран

За најдобро кафе, треба да користите две лажици кафе и 180 милилитри вода. Секако, ако сакате посилен вкус, можете да додадете повеќе кафе или обратно. Само обидете се да останете што е можно поблиску до идеалната врска.

4. Се користи претходно мелено кафе

Иако ви е тешко да одвоите време да мелете кафе наутро, многу е подобро да го правите тоа секој ден пред да направите пијалоци.

5. Избирате најевтино кафе

Економијата е добра карактеристика, но често се случува ефтините зрна кафе да бидат и најслаби. Наместо да купувате кафе по најниски цени, заштедете пари со намалување на пиењето кафе во кафулињата и рестораните.

6. Не чувате кафе правилно

Доколку сакате да чувате свежо кафе, чувајте го во херметички затворено пакување, на ладно и темно место. Стаклени и керамички садови се најдобри за ова.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum