Вашето здравје зависи од вашата прва менструација!

27 август, 2020
sharon-mccutcheon-AgOZ88BuyMI-unsplash-1140x570-4


Првата менструација  е важен дел од пубертетот. Податоците за тоа кога прв пат сте ја добиле менструацијата,можат да ни дадат увид во нашето здравје, вклучително и откривање на ризик од одредени заболувања и колку долго би можеле да живеете.

Може да го предвиди ризикот од срцеви заболувања

Подигнете ги рацете во воздух ако вашата прва менструација дојде прерано или предоцна. Кога ќе речеме рано, ние подразбираме период пред 10-ти роденден, а периодот по 17-та година се смета за доцна.
Истражувачите откриле дека жените кои го започнале првиот менструален период надвор од нормалниот период на возраст може да бидат изложени на поголем ризик од срцеви заболувања, мозочен удар и висок крвен притисок, во споредба со жените кои го започнале првиот период на 13-годишна возраст.

„Докажано е дека возраста на менархијата (прва менструација) е поврзана со многу работи поврзани со здравјето на жената“, вели Марта Гулати, професор по медицина и раководител на кардиологија на Универзитетот во Аризона – Феникс.

Причината за ваквата врска е сè уште нејасна, а експертите предупредуваат дека резултатите од истражувањето не се конечни.


Проблеми со телесната тежина

Истражувањата покажаа дека добивањето на вашата прва менструација пред 12 години, е поврзано со зголемување на телесните масти во раната зрелост и дебелината подоцна во животот.

„Предвремената менархија е веројатно поврзана со повисок индекс на телесна маса“, објаснува Мери Пат Галагер, педијатриски ендокринолог и доцент на Одделот за педијатрија во NYU Лангон, додавајќи: „Зголемениот индекс на телесна маса во детството одговара на зголемениот БМИ во зрелоста“.

Ризик од дијабетес – тип 2

Во една студија за 2019 година на повеќе од 15.000 жени, истражувачите откриле дека оние кои менструализирале на возраст меѓу осум и 11 години, имаат 70 проценти поголема зачестеност на дијабетес тип 2 во споредба со оние кои менструализирале на возраст од 13 до 13 години.

Дебелината може да биде дел од оваа врска – истражувањата покажуваат дека менструацијата во помлада возраст е поврзана со повисок БМИ во подоцнежниот живот, а покаченото БМИ сам по себе е главен фактор на ризик за дијабетес тип 2, забележаа авторите на студијата.


Здрава бременост


Прееклампсијата е сериозна компликација на бременоста која се карактеризира со висок крвен притисок и оштетување на други органи, честопати на бубрезите. Доколку не се лекува, тоа може да биде загрозено за вас и вашето дете.
Студијата спроведена во гинекологија ISRN открила дека жените кои нивниот период го добиваат на 10-годишна возраст или порано, имаат три пати поголема веројатност да развијат прееклампсија во споредба со оние кои го добиваат првиот период на 13 години.


Ризик од карцином на дојка

Колку подолго ќе менструализирате, толку е поголем ризикот од рак на дојка. Жените кои започнуваат со менструација пред 12-годишна возраст, имаат околу 20 проценти поголем ризик од карцином на дојка во споредба со оние кои започнуваат со менструација по 14-годишна возраст, покажуваат истражувањата.

Други истражувања покажуваат дека влегувањето во менопауза на подоцнежна возраст – да речеме, по 55-годишна возраст – може да го зголеми ризикот од карцином на дојка за 30 проценти во споредба со жените кои влегуваат во менопауза пред нивниот 45-ти роденден.

Во третата студија, истражувачите од универзитетот Оксфорд откриле дека подолгата менструација е поврзана со специфични типови на карцином на дојка: тумори чувствителни на естроген и лобуларни тумори.Наодите сугерираат дека повеќе естроген и половни хормони што вашето тело ги произведува во текот на целиот живот, го зголемуваат ризикот од рак на дојка чувствителна на хормони.

Колку долго ќе живеете


Жените чиишто менструации започнуваат подоцна и кои доживуваат менопауза подоцна во животот, имаат поголема веројатност да живеат 90 години, сугерира студија на Универзитетот во Калифорнија објавена во списанието „Менопауза“.

Истражувачите откриле дека жените кои го поминуваат својот период после 12-годишна возраст имаат помала веројатност да имаат одредени здравствени проблеми, како што се срцеви заболувања или дијабетес, пренесува „Здравје“.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris