ВАШИТЕ КРПИ СЕ ГРУБИ И СМРДЛИВИ? Еве како да им ја вратите свежината и мекоста во четири лесни чекори

4 септември, 2020
shutterstock_1754977124

Помошта повторно доаѓа од кујната, а веројатно веќе ги имате потребните состојки во плакарите

Дали некогаш ви се случило вашата штотуку исперана облека да излезе од машината за перење на таков начин што се чувствувавте како да не ни била перена? Овој проблем се чини дека е почест отколку што мислите. Ако вашата облека одеднаш стана груба и смрдлива, следете ги овие упатства, кои ги пренесува „The Spruce“.

Оцет

Пред перење, истурете една до две чаши оцет директно во барабанот или истурете го во одделот за омекнувач. Освен што ќе омекне облеката и ќе се отстранат непријатни мириси, оцетот е природен и ефтин.

Сода бикарбона

Посипете половина чаша сода бикарбона на облеката во барабанот пред да ги исперете. Почекајте половина час или, ако имате време, оставете ги така цела ноќ и исперете ги крпите. Без грижа, сода бикарбоната нема да ја оштети облеката.

Исчистете ја машината за перење

Иако изгледа чисто, можно е вашата машина за перење да е валкана. Првиот знак за ова е непријатен мирис што произлегува од него. Експертите советуваат да го чистите еднаш месечно, а најлесниот начин да го направите ова е да истурите оцет во одделот за детергент и да ја започнете програмата за миење на највисока температура. По секое миење, оставете ја вратата на машината за перење отворена за да спречите формирање на мувла.

Исушете ги крпите

Пред да ги чувате во плакарот, проверете дали пешкирите се целосно суви. Ако останат влажни, ова ќе поттикне формирање мувла и бактерии, предизвикувајќи пешкирите да имаат непријатен мирис. Од истата причина, никогаш не фрлајте влажни крпи во корпата за алишта. Прво исушете ги и само потоа додадете ги во миење.