ВАЖНА ПРОМЕНА ВО РУСКАТА ВАКЦИНА ПРОТИВ КОВИД-19: Решен еден од најголемите проблеми!

17 ноември, 2020
vakcina

Конечно е решен еден од најголемите проблеми во врска со руската вакцина за корона!

Еден од најголемите проблеми со руската вакцина против коронавирус беше складирање и транспорт на вакцината, бидејќи таа мора да се чува на минус 70 степени Целзиусови! Експертите ширум Светот предупредуваат дека ова е голем проблем бидејќи и најопремените болници немаат такви услови, а се чини дека Русите успеале да најдат решение за тоа!

Русија планира да произведе замрзнати лиофилизирани (суви) вакцини Спутник V до пролет, со што ќе се отстрани проблемот со транспортот на ултра ниски температури, соопштија руските власти.

Фармацевтските компании ширум Светот се обидуваат да се справат со логистичкиот проблем на комплициран транспорт на анти-козидни вакцини во специјални комори, при ултра ниски температури, објави Ројтерс.

Вакцините мора да се транспортираат и чуваат на температура од минус 70 степени Целзиусови, што е предизвик дури и за најдобро опремените болници во САД.

Процесот на лиофилизација значи дека вакцината, која е во течна состојба, се претвора во сува, бела супстанца, која потоа се чува на температура од 2 до 8 степени Целзиусови, и непосредно пред вакцинацијата.

„Очекуваме дека лиофилизираната антиковидна вакцина најмногу ќе биде прифатена уште во февруари“, рече Кирил Дмитријев, првиот човек на рускиот фонд за директни инвестиции.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi