Важно е да се знае: Откриле кој е најнечистиот дел од облеката …

15 август, 2020
Annotation 2020-08-14 214012

Дури и ако ги миете рацете совесно и редовно, допирањето на половината на пантолоните може повторно да ги извалка, а експертите откриле зошто ова особено парче облека е најмалку чисто и што можеме да направиме за да го избегнеме тоа.

Во последните месеци, правилното миење на рацете доби невидено значење, и ако не научи нешто – тоа е дека не сме толку чисти како што мислиме. Всушност, постои одреден чекор во процесот на миење раце што многу луѓе го прескокнуваат – и тоа може да биде дел од зачудувачката причина за нашата валкана облека, пишува mbg.

Кој е највалканиот дел од облеката?

Кога давате идеја за валкана облека, ми доаѓаат на паметни теренски чорапи и испотени маици, но микробиологот Чарлс Герба вели дека фармерките се всушност најнечисти, или еден дел од нив – оној под половината, околу колковите.

– Направивме студија од неколку години, каде што сечевме облека од дното на пантолоните до горниот дел од јаката на кошулата – на секои 6 сантиметри и го броевме бројот на изолирани бактерии. Најмногу бактерии најдовме на колковите, а најмалку од нив беа пронајдени под рацете – објасни Герба.

Зошто колковите се толку валкани?

Една од причините што тој дел од фармерките е толку валкан е затоа што честопати се допираме со рацете во текот на денот. Без разлика дали некој само стое со рацете на колковите – или уште полошо, бришејќи се од ткаенината за да ги исушат рацете, бактериите таму се акумулираат. Од воведувањето на фен за раце, сушењето со бришење од себе е уште почесто.

– Луѓето имаат тенденција да не чекаат доволно долго за рацете да се исушат целосно, па затоа завршуваат ставајќи ги рацете на колковите – истакнува Герба.

Бришење на делумно или целосно влажните раце од фармерките го зголемува нивото на влажноста, што го прави местото подложно на раст на бактерии. Покрај тоа, според Герба, дури и по употреба на сапун и вода, некои бактерии секогаш остануваат на рацете. Правилното сушење го намалува ризикот од контаминација.

Кој е најдобриот начин да се избегне ова?

Исто толку важно како и миењето на рацете, е и сушењето на рацете, но честопати се занемарува. Еве што препорачува Герба секој пат за темелно исчистени раце (а со тоа и почисти колкови):

Измијте ги рацете темелно. Ова значи миење со сапун и вода најмалку 20 секунди. Користете хартиена крпа или хартиен пешкир. Меѓутоа, ако фен за воздух е единствената опција, сепак е подобра алтернатива за бришење од колковите. Секогаш носете средство за дезинфекција, она со најмалку 60 проценти алкохол. Само тријте го барем 30 секунди за да се обезбеди ефикасност. Значи, покрај тоа што ги миете рацете и ги чувате подалеку од лицето – додадете соодветно сушење на рацете во списокот за хигиена за да постигнете чиста облека со помалку бактерии.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris