Ве измачуваат влакната над горната усна?! 3 маски за лице од состојки кои сигурно ги имате во домот ќе го решат проблемот

3 септември, 2020
faca-1536x1024

Постојат природни алтернативи кои се многу ефикасни

На многу жени им растат влакна на несакани места поради зголемено лачење на тестостерон.

Лицето е областа што е најзагрозена, а најчест проблем се влакната над горната усна, а честа непријатност исто така може да бидат некои враснати влакна на лицето.

Иако постојат бројни козметички опции, како што се депилација и отстранување со ласер, ваквите техники честопати можат да бидат скапи и болни.

Затоа, не е лошо да знаете како да користите обични состојки и од нив да направите сопствена маска за лице, што ќе ви помогне да ги отстраните тврдоглавите влакна.

Откријте кои три решенија можат да бидат идеални за вас.

Овесна каша, мед и сок од лимон

Состојки:

1 лажица паста од овесна каша

2 лажици мед

2 лажици сок од лимон

Овесната каша е одлична за многу кожни заболувања како што се чешање и иритација, а особено е добра за пилинг. Кога се мешаат со мед и сок од лимон, тие помагаат и при отстранување на влакна. Измешајте ги сите состојки, втријте ги во критичната област и оставете да делуваат 15 минути. Исплакнете го лицето.

Јајце, шеќер и пченкарно брашно

Состојки:

1 јајце

1 лажица шеќер

половина лажица пченкарно брашно

Измешајте ги овие состојки во сад за да добиете ефикасна маска за отстранување на влакна. Белките од јајца се многу корисни, бидејќи го подобруваат тонусот на вашата кожа и создаваат тенок слој на лицето, што помага во процесот на депилација.

Шеќер, вода и сок од лимон

Состојки:

1 чаша шеќер

1/4 чаша сок од лимон

1/4 чаша вода

Со мешавина од овие состојки, всушност, ќе направите домашна смеса за депилација со шеќер. Оваа мешавина го олеснува растот на косата. Подготвувајте го во тенџере, ставете го на шпорет и оставете го полека да зоврие. Промешајте ја смесата и внимавајте да не загори и да не се залепи за тенџерето.

Конечниот производ треба да има златна боја. Оставете да се излади, а потоа нанесете на местото.

Оваа постапка можете да ја повторувате еднаш месечно.