Верувале или не, мажите исто така имаат „менопауза“: Започнува на 35 годиншна возраст и ова се симптомите

22 август, 2020
Annotation 2020-07-23 151527

Климаксот никого не  заобиколува

Често се споменува менопаузата кај жени, а повеќе информации може да се најдат на Интернет. Од друга страна, неизбежно е мажите да поминат низ одредени промени, но најчесто се „спакувани“ под превезот табу-тема.

Експертите сè уште размислуваат дали оваа состојба кај мажите навистина може да се спореди со менопаузата кај жените, иако е неизбежно дека промените навистина да постојат.

Главната разлика помеѓу андро и менопаузата е во тоа што менопаузата се јавува одеднаш, додека кај мажите промените првично се незабележителни.

Експертите тврдат дека машката „менопауза“ започнува на возраст од 35 години и трае долго време, понекогаш и до самиот крај на животот. Германскиот уролог и андролог, Френк Зуммер, тврди дека многу мажи дури и не забележуваат дека влегле во тоа време, особено ако живеат здрав живот, а со тоа и ја компензираат загубата на тестостерон. Сепак, тој додава дека истражувањето покажало дека една третина од мажите интензивно ги регистрира промените.

Андропауза

Машката менопауза или климакс, професионално се нарекува андропауза и го опфаќа периодот во кој паѓа тестостерон и други хормони кај мажите.

Тестостеронот е одговорен за промените за време на пубертетот: управува со физичкото и менталното здравје, одржува мускулна маса, го стимулира сексуалниот нагон и други важни функции во машкото тело, па логично е зошто менувањето на неговото ниво во телото кај мажите во нивните 50-ти може да предизвика големи промени.

Состојбата може да кулминира со недостаток на тестостерон, познат како хипогонадизам (намалена секреција на тестостерон).  

Симптоми

Симптомите на андропаузата кај мажитете се различни. Ниско ниво на енергија, па дури и појава на депресија и тага, како и помалку мотивација, неможност за фокусирање, несоница и опаѓање на косата. Исто така, постои намалена густина на коските и мускулната маса.

Она за што помалку се зборува и спаѓа во табу-темата е токму проблемот со еректилната дисфункција, неплодност и намалено либидо. Ова може да влијае врз нив, така што тие се чувствуваат помалку машко, затоа што генерално се смета дека мажите стареат побавно и се поактивни, особено кај сексот, а таквите промени имаат многу лош ефект врз нивната самодоверба.

Терапија

Ако забележите некој од симптомите, најдобро е да се консултирате со лекар. По темелните испитувања, точното ниво на тестостерон може да се утврди и се утврдува дали е потребен третман или не.

Експертите тврдат дека во повеќето случаи, се што е потребно е промена во навиките, односно поздрав начин на живот.

Овде спаѓаат квалитетна и урамнотежена исхрана, редовно вежбање или некаква физичка активност, доволно спиење и што е најважно – помалку стрес.

Ако еден од симптомите е депресија, експертите можат да препишат соодветна терапија.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris