Волонтер ја прими руската вакцина против Ковид-19: „Ми беше кажано да не планирам деца во наредните месеци“

7 декември, 2020
corona-49708361920-830x0

Сергеј Сатановски ја прими вакцината „Sputnik V“ развиена од московскиот институт „Гамалеја“ и ги забележа своите искуства

„Бидете волонтери во испитувањето на вакцината против 19-та година“ – тоа го бараа учесниците на тестот на Интернет. За вакцината во септември малку се знаеше, а бројот на заразени во Русија не беше алармантен. Тоа се смени во ноември, бројот на заразени нагло се зголеми.

– Одлучив да ризикувам и да ја направам вакцината. Бев убеден од страдањето на пријателите кои сериозно се разболеа и беа ставени во карантин во становите – напиша Сергеј Сатановски.

Тој го опиша своето искуство со вакцината „Sputnik V“.

– Морав да пополнам формулар на веб-страницата на градската администрација во Москва. Меѓу другото, прашалникот ме праша дали веќе сум бил заразен со корона вирус, дали имам некои хронични болести. Според здравствениот институт, луѓето кои веќе биле заразени не треба да се вакцинираат оваа година. По една недела за ѕвони телефонот и ми понудија да изберам клиника каде што ќе ме тестираат – вели Сатановски.

„Подготовките беа детални“

Потоа бил пренесен во болницата Шадкевич во Москва. Таму дознал дека директор на болницата е добро познат лекар и модератор, Александар Мјасников.

– Тој е пријател на водителот на државната телевизија, Владимир Соловјов, кој важи за дел од руската пропагандна машинерија. На почетокот на пандемијата, тој рече дека можноста Русите да се заразат со вирусот корона е „нула“.

Одеднаш не бев на ниво на вакцината, но беше доцна да се откажам. Пред прегледот, лекарот ме праша дали земам лекови, дали имам алергии или дали сум имал операција. Морав да ги повикам моите родители и да ги прашам какви хируршки интервенции ми беа извршени кога имав пет години – вели Сатановски.

Според него, за време на разговорот, тој добил 16 страници материјал, што му било објаснето усно. – Во него се вели дека целта на студијата е да се испита ефективноста, имуногеноста и безбедноста на вакцината Гам-ковид-Вак, попозната како Sputnik V.

Во студијата учествувале 40.000 луѓе, од кои 30.000 ќе примат вакцина и 10.000 ќе добијат плацебо. Три недели по вакцинирањето, учесниците мора да дојдат во болница за да ја примат втората компонента на вакцината. Во апликацијата „Check kovid-19“, тие мора да водат дневник за нивната состојба. Тоа беа мои должности.

Сепак, лекарот ми предложи да учествувам во дополнителни истражувања. Првата студија не вклучуваше крвен тест за антитела. Државата им плаќа на учесниците 8.500 рубли за дополнително истражување, што е околу 93 евра. Земени се 95 милилитри крв. Се согласив – открива Сатановски.

Лекарот ми даде безболна инјекција во левото рамо. После тоа, поминав половина час во просторијата за одмор. Ми рекоа дека некои пациенти имале пад на крвниот притисок по вакцинирањето, но сè беше нормално за мене – посочува еден волонтер во руската програма за тестирање вакцини.

Сатановски доби сертификат за учество и можеше да си оди дома. Пред тоа, тие му рекоа дека може да добие треска и да земе парацетамол во тој случај.

– Покрај тоа, тие ме замолија да не планирам деца во следните три месеци, бидејќи не е испитано влијанието на вакцината врз спермата – открива Сатановски.

Треска, вртоглавица и температура

Дури по вакцинацијата, тој прочитал како реагирале другите учесници на вакцината. Меѓу нив има новинари и членови на групата „Резултати од вакцини“ на социјалната мрежа Телеграм, од кои има 1.800. Некои учесници се пожалија на треска и треска истата вечер по вакцинирањето или следниот ден.

– Кога излегов од работа во седум навечер, веќе имав главоболка, лесна треска и вртоглавица. Не ја исклучив можноста за автосугестија, затоа што прочитав дека и симптоми имале луѓе кои примиле плацебо наместо вакцина.

Но, во текот на вечерта, веќе немаше сомнеж дека станува збор за телесна реакција на вакцината, бидејќи мојата температура беше 38,6 степени. Мускулните болки се засилија по последната вежба за јога – наведува Сатановски.

Сето ова, вели тој, било непријатно, но му било драго што веројатно ја примил вистинската вакцина, а не плацебо.

-Пиев парацетамол, ги запишав симптомите во дигитален дневник и заспав. Следниот ден, температурата падна на 37 степени, а ден потоа, сите несакани ефекти исчезнаа.

За три недели, ќе примам уште една инјекција со дополнителна компонента на вакцината и приближно 42 дена по првата вакцина, моето тело треба да произведува антитела.

Дали ќе биде успешен во одбраната од вирусот, останува да видиме – заклучи Сатановски.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris