„ВОЛШЕБНА“ ДИЕТА КОЈА БАРА ОД ВАС ДА ДРЖИТЕ САМО ЕДНО НЕШТО ВО РАКАТА: Жените лудуваат, а еве ја и тајната!

21 ноември, 2020
GettyImages-1145422483

Секогаш згодни и негувани, Французинките се колнат во оваа диета!

Ако ве интересираат совети за слабеење, особено за време на зимските денови, пробајте метод наречен „le forking“!

Идеолошки креатор на оваа диета е Иван Гаврилоф, научник кој заедно со нутриционистот Џан-Мишел Борис напиша книга која стана вистински хит.

„Слабеење со метод на виљушки“ значи јадење само храна што може да се конзумира со виљушка. Со други зборови, храната што треба да ја држите во рака, како што се леб, пецива, пица, хамбургери … или храна што треба да ја подготвите со употреба на други кујнски прибор, е забранета.

Забрането е комплетно прибор за јадење, ако ви треба нож, виљушка и лажица, таа храна не е дозволена! Може да јадете зеленчук, ориз, тестенини и риба, бидејќи тоа е храна што лесно може да се „боцне“ со виљушка.

Заборавете и торти и колачиња, шницли, месо во некој вкусен сос… Сè што се сече, или се нанесува со нож, како што се намази, сирење, паштета, варени јајца итн., Како и закуски, бидејќи тие се јадат со рацете.

Диетата, за која многу пишуваа „Mari Kler”, „Kosmopolitan”и други влијателни списанија, се заснова на францускиот пристап – појадувајте и ручајте, нема закуски, а методот виљушка применувајте го само за вечера. Ќе ги ограничи намирниците што ви се достапни и како што забележа еден духовит блогер, „ќе ги отстрани сите траги од забава од јадењето“.

Овој пристап беше применет пред околу десет години на тест група од 500 испитаници, кои изгубија килограм и пол до две за четири недели.

Во поблага верзија на диетата, дозволено е да користите нож додека подготвувате храна и да јадете посно месо како пилешко или мисирка, како и јајца, но само во форма на омлет. Во потешката верзија, не смеете свежо овошје, супи, чорби, јогурт, како и тикви и авокадо, иако авторите на книгата не објасниле зошто овие две намирници не се пожелни.

Методот наречен „le forking“ е популарен бидејќи, всушност, се прилагодува на сечиј начин на живот. Сè додека јадете полесен оброк за вечера, со виљушка, нема да го оптеретувате стомакот, полесно ќе заспиете и наутро ќе бидете погладни за појадок, што ќе ве наполни со енергија за да го започнете денот.