За 30 секунди проверете дали ви се здрави белите дробови

21 јули, 2020
Naaslovna

Белодробните заболувања се почести, а пушачите се секако најзагрозени групи, велат лекарите. Во карциномот на белите дробови, симптомите се појавуваат постепено како искашлување, кашлање и останување без здив, прво при напор, а подоцна и на мирување.

Пред да го пополните тестот, поставете ги овие прашања:

1. Дали често кашлате повеќе пати на ден?

2. Кога кашлате, честопати кашлате слуз?

3. Дали сте без здив побрзо од своите врсници?

4. Дали имате над 40 години?

5. Дали сте пушач или поранешен пушач?

Ако одговоривте на „ДА“ на три или повеќе прашања, треба веднаш да се консултирате со вашиот лекар, кој ќе ве упати на тестирање на спирометрија или пулмонална функција.

Сепак, постои и тест што можете да го направите дома што може да открие дали има какви било промени што може да укажат на карцином на белите дробови.


Тестот со прстите (Shamroth windows test) се прави со спојување на два прста заедно. Кога ќе ги поврзете, треба да има простор помеѓу двете ноктни плочи.  

Ако нема простор и прстите имаат мала форма како купола, тоа може да биде знак на многу сериозни болести како што е туберкулоза или рак на белите дробови, според Ема Нортон од Бупа – меѓународна здравствена компанија, за Хафингтон пост.  

Состојбата кога некое лице нема слободен простор помеѓу два прста при вршење на тест, од д-р Нортон се нарекува “nail clubbing”.  

„Повеќето луѓе кои имаат карцином на белите дробови дури и не знаат за тестот“, вели д-р Нордон, „но тој е тој што може да предупреди за карцином на белите дробови. Тестот го користат медицинските експерти како делумен метод за потврдување на состојбата, но секој може сам да го направи тоа , потребни се само неколку секунди

Кај пациенти со белодробен карцином, оток се јавува во повеќето случаи. Научниците од Универзитетот во Лидс неодамна откриле зошто се случува ова. Поточно, заболувањата на белите дробови како што се туморите предизвикуваат 10 пати поголемо производство на PGE2, што помага да се смири воспалението во белите дробови отколку што му е потребно на телото. Потоа се собира во врвовите на прстите и ги предизвикува да отекуваат.

Отекување на прстите се јавува во три фази. Во првата ноктите стануваат помеки, во втората фаза ноктите стануваат закривени, додека во третата фаза се подразбира здебелување на прстите.

Симптоми кои го придружуваат ракот на белите дробови се:

  • кашлица што не запира две или три недели
  • инфекции на градниот кош кои постојано се враќаат
  • искашлување на крв
  • постојан замор или недостаток на енергија
  • останување без здив, болка при дишење или кашлање
  • губење на апетит, необјаснето губење на тежината
  • тешкотии при голтање
  • постојана болка во градите или рамото.

Погледнете го краткото видео како изгледа тестот:

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris