10 Големи вистини за короната: Американски експерт открива сè!

8 јули, 2020
Naslovna

Американскиот лекар и поранешен директор на Националниотцентар за спречување и контрола на болести, д-р Том Фридн, презентираше список со „10 неспорни вистини за kоvid-19“, изјави Си-Ен-Ен на рочиштето пред Комисијата за верификација на Претставничкиот дом на Соединетите држави.

„За време на мојата 30-годишна кариера во областа на јавното здравство, никогаш не сум видел нешто како вирусот корона, што е страшно и без преседан“, рече д-р Фриден на состанокот на одборот во средата и продолжи:

Еве 10 неоспорни вистини за вирусот корона:


1. Има многу лоша ситуација во Њујорк. Иако бројот на починати од „ковид-19“ сега значително се намалува, во Њујорк, сепак има двојно повеќе смртни случаи од вирусот во текот на просечниот ден под епидемија отколку од сите други болести комбинирани.

2. Колку и да било страшно, можеби ова е само почеток.

3. Податоците се многу моќно оружје против вирусот, затоа што користењето на податоците за дефинирање на трендовите ни помага да спречиме ширење во одредени јата пред индивидуалните случаи да се претворат во епидемиски бран.

4. Кога успеваме да го промениме растот на кривата и да го намалиме бројот на новороденчиња, мора да го ограничиме или изолираме вирусот.

5. Треба да најдеме рамнотежа помеѓу рестартирање на економијата и неконтролирано ширење на вирусот.

6. Ние мора да ги заштитиме здравствените работници и други основни лица, нашите херои од првите редови во војната против коронавирусот.

7. Ние мора да ги заштитиме најранливите членови на нашето општество.

8. Владите и приватниот сектор треба заеднички да се посветат на работа и континуирано да инвестираат огромни ресурси за тестирање и дистрибуција на вакцини, што е можно поскоро.

9. Не смееме да ги занемаруваме пациентите кои страдаат од други болести, кои немаат никаква врска со ковид.

10. Подготвеноста е од најголема важност и оваа ситуација никогаш не смее да се случи повторно.

Д-р Фриден на крајот заклучи дека заразата е неизбежна, но дека во иднина неподготвеноста не треба да биде неизбежна.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi