12 ФАКТИ ЗА КОРОНА ВИРУСОТ: Откако ќе навлезе во клетката, вирусот ja „презема“ контролата и еве кога станува опасен!

5 декември, 2020
390928_vanguard-5357881-1920_f


Во моментов сме во третиот бран на епидемијата на корона вирус и ова се 12те факти за кои можеби не сте знаеле за ковид-19.


Според експертите, третиот бран на корона вирус ќе биде најдолг од сите, најголем број на заразени лица, што е рекорден број на смртни случаи, а според последните прогнози, тој може да трае до средината на март.


Еве 12 факти за корона вирусот што можеби не сте ги знаеле:

1.Ковид 19 и САРС-КоВ-2 не се иста работа. Ковид-19 е болест („д“ значи „болест“) предизвикана од нов корона вирус. САРС-КоВ-2 е името на самиот вирус. CoV е кратенка за корона вирус. Тоа е името на семејство на вируси (вкупно има околу 40), кои наликуваат на короната поради нивните зашилени екстензии. Корона вирусите се натрапници во биологијата. Врвот на секој шип „имитира“ молекула на корисната супстанција, така што рецепторите на клетките се задоволни што ја влечат внатре. Заедно со скокот, вирус влегува во клетката. Така настанува инфекција.

2.Штом влезе во клетката, вирусот ја „презема“ контролата над неа и го принудува да произведува свои копии на неодредено време, наместо вообичаените протеини. Така започнува верижна реакција. На крајот, клетката умира и носителот се заразува.

3.Во почетната фаза на инфекцијата, новиот вирус корона активно се размножува во грлото и горниот респираторен тракт. Инфекцијата потоа се спушта и може да стигне до белите дробови и да предизвика воспаление. Затоа кашлицата е првиот симптом на инфекција. Температурата почнува да се зголемува дури подоцна. Или, не почнува да расте – кај 30% од пациентите во Вухан, температурата не била покачена за време на пристигнувањето во болницата. Многу луѓе кои се заразуваат (18 проценти, т.е. скоро секоја петтина) немаат ниту кашлица. Болеста поминува без никакви симптоми – едно лице дури и не може да се сомнева дека е болно. Симптомите на поблага форма на Ковид-19 се многу слични на вообичаениот сезонски грип: сува кашлица, треска, општа слабост, понекогаш болки во мускулите или главоболки.

4.Асимптоматски пациенти се активни носители на инфекцијата и можат да заразат други.

5.Носителот на корона вирусот станува опасен за другите веднаш по инфекцијата – долго пред да се развие болеста и пред да се појават првите симптоми.

6.За 10 дена, бројот на заразени лица во Јужна Кореја се зголеми од 30 на 5000. заразени со корона вирус.

7.Секој ден, бројот на заразени се зголемува за околу една третина.

8.Кашлицата кај заразен пациент расфрла многу ситни капки плунка, од кои секоја може да содржи милијарди вирусни честички.

9.Домашните миленици НЕ МОЖАТ да го рашират корона вирусот. Не се пријавени случаи на инфекција на луѓе од кучиња или мачки.

10.Во воздухот, корона вирусот преживува (т.е. може да зарази здрави луѓе) три часа. На пластични и челични површини, САРС-КоВ-2 останува опасен до три дена, на хартија и картон – до еден ден, на бакар – до четири часа. Вирусот може да се собере во целосно празна просторија, каде претходно престојувало заразеното лице.

11.Хоспитализација е потребна за приближно едно од пет или шест лица кои се разболуваат. Во тешки случаи (околу 4 проценти), пациентот мора да биде поврзан со респиратор. Можеби нема да бидат доволни ако премногу луѓе се разболат. Некои производители на автомобили се префрлија на производство на респиратори.

12.Една мала студија објавена во „списание за медицина во Нова Англија“ документира невролошки симптоми кај пациенти со ковид-19. Овие симптоми се движат од когнитивни проблеми до конфузија. Истражувачите во кинескиот град Вухан забележале знаци на оштетување на мозокот кај пациенти со корона вирус во февруари 2020 година. Ова вклучува благи симптоми како што се главоболка, губење на чувство за мирис (аносмија) и вкочанетост на кожата (архопарестезија), но исто така и посериозни последици како што се афазија (губење на говорна способност), мозочни удари и епилептични напади. Со најновите откритија, вирусот, кој пред сè се смета за респираторно заболување, може да предизвика големи оштетувања на бубрезите, црниот дроб, срцето и скоро на сите други органи на организмот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris