5 научно потврдени факти за короната

31 август, 2020
korona-u-prevozu

Колку години имаш?

Осум од 10 смртни случаи предизвикани од ковид 19 години, биле лица на возраст над 65 години. Постарите луѓе исто така имаат поврзани хронични заболувања, а нивниот имунолошки систем е послаб од помладите.

Колку е вашиот шеќер во крвта?

Луѓето кои имаат висок шеќер се далеку поподложни на сите инфекции, вклучително и ковид 19. Тие се особено изложени на ризик за Тип 2, чии клетки не реагираат на хормонот инсулин. Дури 13 студии докажаа дека луѓето со дијабетес имаат 3,7 пати поголема веројатност да го заболат овој вирус.

Дали сте пушач?

Луѓето кои пушат често страдаат од респираторни инфекции и пневмонија, а кинеската студија со 1.000 пациенти покажала дека 12,3% од пушачите поврзани со кислород починале во споредба со 4,7% од непушачи.

Колку килограми имате?

Луѓето со прекумерна телесна тежина имаат 86% поголема веројатност да развијат пневмонија од другите. Во Франција, секое второ лице со ковид 19 во интензивна нега имало прекумерна тежина.

Која крвна група сте?

Лоши вести за повеќето луѓе – многу студии покажале дека луѓето со крвна група „А“ (позитивни и негативни, но исто така и АБ позитивни и негативни) имаат најголеми шанси да добијат ковид 19, додека луѓето чија крвна група е „О“ имаат нула. .

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris