7 ситуации кога лимонот е незаменлив: Од гадење и болки во грлото до дезинфекција!

22 април, 2020
Naslov LIMON

Поради неговите кисели својства, лимонот може да има антибактериско и антисептичко дејство, тој е идеален за чистење на различни површини.

Лимонот е интересна храна – може да биде и слатка и горчлива и кисела, и може да ви помогне на потполно неочекувани начини што воопшто не вклучуваат готвење. Подолу, дознајте за ситуации и како лимонот може да стане вашето ново омилено овошје.

Помога во каснувања од комарец

Чешање и црвени точки се само некои од симптомите на каснување од комарци, но за среќа, природните антиинфламаторни и анестетички својства на лимоните се тука за да ви помогнат во таа ситуација. Едноставно нанесете малку сок од лимон на местото на убод, или исечете го лимонот на половина и подмачкајте го делот од кожата каде што чувствувате  чешање.

Исчистете ја микробрановата

Поради неговите кисели својства, лимонот има антибактериско и антисептичко дејство, идеално за чистење со микробранови. Исцедете половина лимон во тенџере (кој е безбеден за употреба во микробранова печка) и додадете половина чаша вода. Вклучете ја микробрановата 2-3 минути, а потоа исклучете ја и почекајте уште 5 минути без да ја отворите вратата. На крај, само избришете ја внатрешноста со крпа за чистење.

Опуштете го болното грло

Горе споменатите антибактериски и антисептички својства на лимонот можат да бидат многу корисни за болки во грлото. Како бонус, постои високо ниво на витамин Ц, кој ќе го зајакне вашиот имунолошки систем. Едноставно исцедете половина лимон, додадете малку вода и исплакнете го грлото или додајте го исцедениот лимон во чаша со вашиот омилен чај.

Го зголемува нивото на енергија и го намалува стресот

Природниот мирис на лимоните може да помогне во повторното создавање енергија и да се намали нивото на стрес. Доволно е да мирисате свежо овошје за да ги оживеете сетилата, да се ослободите од поспаноста и да се опуштите.

Може да излечи мачнините и гадењето

Чувствувате гадење или мамурлак? Без грижи, лимонот е тука за да помогне. Исечете го на парчиња, цицајте една парче 1-2 минути, а потоа темелно исплакнете ја устата. Исто така, треба да се напомене дека премногу лимон може да ја оштети емајл на забот (забната глеќ), затоа не претерувајте со овој метод.

Освежете го фрижидерот

Лимонот може да дејствува и како природен дезодоранс во просторијата, а поради неговите антибактериски и антисептички својства, вашиот фрижидер ќе мириса убаво и свежо. Навлажнете сунѓер, парче памук или друг апсорбирачки предмет со сок од лимон и оставете го неколку часа во фрижидерот.

Дезинфицирајте ја даската за сечење во кујна

Сè уште се обидувате да се ослободите од мирисот на лук и пиперка на вашата даска за сечење? Без грижи, кората од лимон е тука за да ви помогне и во оваа ситуација! Маслата кои се наоѓаат во кората од лимонот, исто така, имаат антибактериски својства, поради што лимонот може да се користи како природно средство за чистење. Едноставно исечете го лимонот на половина, исцедете го сокот од оној што се користи, но не заборавајте да ја оставите пулпата. Посипете една лажичка сол на таблата и истријте го лимонот низ целата табла. Исплакнете добро и таблата е повторно чиста и без мирис.