7 знаци дека нервните болести го уништуваат физичкото здравје: Кога телото крие ментално страдање!

6 јуни, 2020
7 znaci

„Нервни заболувања“ е она што обично го нарекуваме психосоматски нарушувања. Името на овие болести е комбинација на грчки зборови психо (душа) и сома (тело), ​​и обично се јавува затоа што душата крие страдање.

Кога душата веќе нема простор за болка, таа болка излегува низ телото. Овие се знаци на психосоматски болести:

1. Внатрешен конфликт

Ситуација во која едниот дел од желбата се остварува и лежи на површината, а другиот, обично спротивното, се крие во потсвеста поради некоја причина. Потоа, во тој дел започнува „герилската војна“, која прераснува во психосоматски болести.

2. Говор на тело

Се слушате дека честопати велите: „Имам огромна главоболка“; „Моето варење се одвива лошо“; „Моето срце боли за тоа“; „Рацете ми се врзани“ .. Погодете како релативно здраво тело ќе реагира на ваквите пораки што постојано се повторуваат?

3. Непредвидливи придобивки

Ова се здравствени проблеми што носат одредени придобивки на сопственикот. И тоа не е глума, тоа е вистинска болест. Можеби човекот сака да се разболи затоа што тогаш конечно ќе го  привлече долго-посакуваното внимание! Бидете внимателни, затоа што желбите имаат тенденција да се остварат.

4. Претходно лошо искуство

Причината за болеста може да биде трауматско искуство од минатото, најчесто во детството. Таа епизода од детските денови може да влијае на емоциите на долг рок и така се добиваа некои знаци на нервни заболувања.

5. Идентификација

 Во овој случај, физичките симптоми на болеста може да се добијат ако некое лице близу до нас има слична болест. Честопати постои страв од губење на оваа личност или ако загубата се случила.

6. Предлог

Убеден дека постои болест – дури и ако таа навистина не постои – едно лице постојано се обидува да најде докази за таа болест, со што несвесно се согласува со присуството на болеста. Се разбира, на овој начин, веројатноста за заболување е голема.

7. Самоказнување

Едно лице се казнува затоа што има вистинска или замислена вина што го мачи. Самоказнувањето го олеснува искуството на вина, како да го искупува.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi