75-годишна жена го сподели својот рецепт за намалување на шеќерот во крвта за 10 дена: Ова ми го спаси животот!

4 септември, 2020
191839

Оваа година имам 75 години, а покрај високиот крвен притисок, имам проблеми и со шеќерот во крвта, кој понекогаш надминува 7,9.”

Со цел да го нормализирам шеќерот, се префрлив на диета, но истовремено започнав да конзумирам народен лек и успеав.

Мојот шеќер сега е нормален и само со неколку недели користење на овој лек. Еве што направив:

Купив 3 кг кромид. Го поделив на 10 приближно еднакви делови, а потоа наутро го исчистив првиот дел и го исеков на помали парчиња. Го ставив во тенџере, истурив 250 мл врела вода и готвев околу 10 минути.
Потоа го тргнав од плочата за готвење и продолжив. Го фрлив кромидот и ја поделив добиената течност на 3 дела, коja ja пиев 3 пати на ден, 30 минути пред оброкот. И така 10 дена, без прекин.

По 6 месеци, ја повторив оваа постапка на пиење вода во која се готви кромидот.

Сè за кромидот и неговите здравствени придобивки

Кромидот е богат со јаглени хидрати, вклучувајќи гликоза, фруктоза, сахароза, но и витамини Б, Е, каротин.

Кромидот содржи минерали: железо, натриум, калиум, кобалт, фосфор, калциум, бакар, цинк, манган, како и органски киселини: јаболко, лимон, есенцијални масла, фитонциди.

Кромидот е ефикасен лек против склероза, го намалува нивото на шеќер во крвта, ја стимулира активноста на желудникот, производството на сперма, ја зголемува сексуалната моќ.

Кромидот е одличен за лекување на простатата

Стимулира апетит, активност на кардиоваскуларниот систем, е малку лаксативен и го зголемува лачењето на дигестивните сокови.

Кромидот е широко користен во третманот на гнојни рани, изгореници на кожа, маститис, остеомиелитис, стоматитис, трофични чиреви, болести на горниот респираторен тракт и белите дробови.

Кромидот е корисен за грип, бидејќи спречува бактериски компликации

Кромидот го зајакнува имунитетот, помага при воспаление на грлото и течење на носот и одложува болести како што се атеросклероза и хипертензија.