8 моќни причини зашто да користите ловоров лист: го спасува срцето, ги убива вирусите и ги лекува дишните патишта!

9 април, 2020
ловоров лист

Ловорот се користи како зачин билка, но и како лек за многу состојби. Најголеми лековити својства има токму во листот на растението.

Се верува дека лекува лошо варење, срце, ги намалува ефектите од дијабетес тип 2, но исто така има позитивен ефект врз психата. Исто така е одличен како средство за дезинфекција, така што ќе ги избрка сите вируси и микроби од собата.

Од плодот се добива есенцијално масло, кремови и сапуни.

Ловоровиот лист е чудесно растение и штета е да се користи само како гарнир.

  • Чај од ловоров против бронхитис

– Варете три сецкани ловорови лисја 10 минути во две и пол дл вода. Оставете го капакот да отстои околу 10 минути, а потоа процедете и додајте лажица сок од лимон и две лажици мед во чајот. За грип или бронхитис, пијте од два до три пати во денот по 2,5 дл од овој чај.

  • Помага при гадење и замор, освестува

– Комбинацијата на хемикалии во ловоровиот лист има смирувачки ефект врз телото и психата. Сè што треба да направите е да изгорите неколку листа во просторијата во која сте и да го вдишувате тој чад. Но, не правете го ова пред спиење затоа што овој мирис ќе ве разбуди.

  • Тера слуз од белите дробови

– Ловоров лист е стимуланс на дишните патишта и може да помогне во исфрлање на слузта од белите дробови. Најдобар начин е да ставите свежи или сушени лисја во топла вода и да ја вдишете пареата – да ихалирате. Исто така, помага и мачкањето на маслото од ловор на градите. Лечи алергии и астма.

  • Помага при дијабетес

– Истражувањата покажаа дека консумирањето 3 грама ловор на ден го намалува нивото на гликоза кај луѓе кои имаат дијабетес тип 2.

  • Добар е за варење

– Да се става во храна колку што е можно повеќе или да се масира стомакот со масло од ловор после оброк ќе помогне во лачењето на дигестивните сокови и побрзата обработка на храната во желудникот.

  • За правилна работа на срцето

– Органското соединение кое се наоѓа во ловорот ги зајакнува капиларите во срцето и помага во елиминирање на лошиот холестерол од телото.

  • Лекува воспаление на зглобовите

– Масирајте го болното подрачје со ловорово масло и зајакнете ја количината на лисја од ловор што ја додавате во вашата храна.

  • За уринарни инфекции

– Измешајте ловоров прав со млеко и пијалок. Тоа е стар рецепт за решавање на овие проблеми.