Ако имате потреба од чоколадо, зачинета храна, мраз, организмот има сериозен проблем: Реагирајте веднаш!

28 септември, 2020
778815_cokolada_ls

Според научниците, желбата за одредена храна може да биде показател дека на вашето тело му недостасуваат одредени хранливи материи. Еве што всушност значи прекумерна потреба за малку храна.

Зачинета храна

Зачинетата храна го забрзува метаболизмот, а компонентата наречена капсаицин му дава лутина и може да ја ублажи болката во зглобовите и мускулите, па дури и да намали мигрена. Понекогаш несвесно јадеме зачинета храна поради овие проблеми.

Чоколадо

Некои чоколади содржат повеќе кофеин од конзерва Кока-Кола (околу 30 мг). Оваа компонента ја подобрува будноста и енергијата бидејќи го стимулира централниот нервен систем. Значи, секој пат кога ќе се чувствувате уморни и поспани, нормално е да имате потреба од чоколадо за да бидете попродуктивни.


Путер од кикирики

Путерот од кикирики е богат со хранливи материи. Содржи компонента што се користи за производство на лекови, главно оние кои го намалуваат високиот холестерол. Исто така, потребата од путер од кикирики произлегува од недостатоци во исхраната. Овој производ е одличен извор на протеини, антиоксиданти, масти, железо, магнезиум и калциум.

Нешто ладно

Желбата да се џвака мраз и ледена или замрзната храна и пијалоци често се поврзуваат со недостаток на железо. Вистинската причина за оваа потреба не е целосно јасна, но постои мислење дека ледената храна или мразот ја зголемуваат будноста ако имате недостаток на железо и анемија. Друга популарна верзија зошто имате желба за замрзната храна, а особено сладолед, се стресот и емоционалните проблеми.

НОВО ОТКРИТИЕ: Водата станува „мраз“ на 105 степени Целзиусови? –  Популарно.мк