АКО ОВА ПОМИНЕ, ЗНАЕТЕ ЛИ ШТО ТОА ЗНАЧИ? Постои шанса да има вакцина за Корона вирусот која постои од – 1921 година!

12 октомври, 2020
vakcina

Оваа вакцина има потенцијал да го „премости времето за развој на вакцина што ќе делува конкретно на корона вирусот”


Британски научници започнаа со тестирање на вакцина BSG, развиена во 1921 година, што може да се користи за борба против ширењето на коронавирусот, со оглед на тоа што постојат некои индикации дека вакцината против туберкулоза обезбедува некаква форма на заштита од други инфекции.

Студија спроведена на Универзитетот во Ексетер ќе вклучува околу 1.000 луѓе.Само во Велика Британија милиони луѓе биле вакцинирани против туберкулоза како деца, но научниците претпоставуваат дека тие ќе мора да бидат повторно вакцинирани за да се постигне потенцијален ефект на заштита.

Вакцините работат со „обука“ на нашиот имунолошки систем, со што ни гарантираат долгорочна заштита од одредена инфекција. Сепак, овој процес предизвикува големи промени во имунолошкиот систем, што може да го зголеми одговорот на други инфекции и на тој начин да добие некаква форма на заштита од корона вирус, според британските научници.

Може да се „купи време“

„Ова знаење би можело да биде од голема глобална важност“, изјави професорот Џон Кембел од Медицинскиот факултет на Универзитетот во Ексетер.

„Иако не веруваме дека ова може да обезбеди заштита од корона вирусна инфекција, тоа може потенцијално да ни„ купи време “или да ни гарантира уште неколку години додека не се развие вакцина и други ефективни лекови за болеста“, рече тој.

И ЈАЗИКОТ ЗБОРУВАМЕ ВЛИЈАНИ ВО ПРЕНОСОТ НА КОВИД? Еве кој, според оваа теорија, е во најголема опасност

Студијата, спроведена во Велика Британија, е дел од меѓународната студија BRACE, што се спроведува истовремено во Австралија, Холандија, Шпанија и Бразил и во која учествуваа вкупно 10.000 луѓе. Фокусот ќе биде насочен на здравствените работници, бидејќи тие се почесто и поизложени на коронавирусот, па научниците побргу ќе дознаат дали вакцината е ефикасна.

„Според една теорија, вакцината BSG може да ви помогне да не се разболите ако се заразите со корона вирус“, вели Сем Хилтон, семеен лекар од Ексетер, кој учествува во студијата како еден од испитаниците.

Вакцина против туберкулоза?
„Значи, при вакцинирањето со вакцината BSG, гледам можност за дополнителна заштита, што значи дека е поголема веројатноста дека ќе можам да работам непречено оваа зима“, рече тој.

Д-р Тедрос Аданом Гебреизус, генерален директор на СЗО, е еден од авторите на написот објавен во „Лансет“, во кој се наведува дека вакцината против туберкулоза има потенцијал „да го надмине јазот кон развој на вакцина што ќе дејствува конкретно на коронавирусот“.

Но, вакцината против ТБ не може да биде долгорочно решение. Секоја подобрена отпорност на ковид-19 ослабува и исчезнува со текот на времето, што значи дека луѓето кои примиле вакцина BSG во детството веќе не се заштитени. Покрај тоа, вакцината нема да може да го „обучи“ нашиот имунолошки систем да произведува антитела и токму оние специфични бели крвни клетки кои го препознаваат коронавирусот и се борат против него.

Така, главната цел на научниците е понатаму да развиваат вакцини кои делуваат на коронавирусот, а десет такви вакцини во моментов се во фаза на клиничко испитување.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum