Ако водите љубов на овој начин бидете внимателни- може многу лесно да фатите инфекција

28 август, 2020
вагина

Ако уживате во орален секс, тогаш мора да бидете свесни за оваа опасност.

Новите истражувања од Универзитетот во Калифорнија во Сан Диего сугерираат дека бактериите кои се пренесуваат за време на оралниот секс може да го зголемат ризикот од бактериска вагиноза.

Бактериската вагиноза е честа причина за невообичаен вагинален исцедок и иако не станува збор за сексуално пренослива инфекција, може да го зголеми ризикот од добивање на кламидија.


Светската здравствена организација објасни: – Најчестиот симптом на бактериска вагиноза е необичен вагинален мирис, особено после секс. Може да забележите промена во бојата на кожата или секрецијата.

Во новата студија, истражувачите вршеле експерименти и на глувци и на вагинални примероци кај луѓето.

Глувците биле третирани со бактеријата Fusobacterium nucleatum, која се наоѓа во устата и е поврзана со заболување на непцата. Резултатите покажаа дека оваа изложеност ги зголеми биохемиските активности поврзани со бактериска вагиноза.

Вагиналните причини беа изложени на истата орална бактерија, а резултатите повторно покажаа дека ова го зголеми ризикот од вагинална бактериоза.

– Експериментите доведоа до откритие дека Fusobacterium nucleatum реагира на специфичен начин со други бактерии. Фузобактериумот има позитивен ефект врз растот на бактеријата Гарднерела вагиналис, која игра клучна улога во предизвикување на бактериска вагиноза – објаснуваат истражувачите во студијата.

Бактеријата може да се најде во непцата и во одредени делови во устата.Ако се сомневате дека ја имате оваа бактерија,СЗО препорачува посета на општ лекар.

Бактериската вагиноза обично се лекува со антибиотици таблети, гелови или креми.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris