Безалкохолното пиво е добро за здравјето и ја зголемува издржливоста

6 август, 2020
ере

Повеќе од 30 проценти од Американците кои не консумираат алкохол пијат безалкохолни пива, а многу од љубителите на вообичаени алкохолни производи сакаат да го пијат. Без оглед на причините, јавното мислење за безалкохолно пиво се промени во последните неколку години, пишува MindBodyGreen.

Со децении, пиво без алкохол е единствената опција за луѓето кои не пијат алкохол. Никој не знаеше дека безалкохолното пиво може да е на вкус одлично, а уште помалку се знае дека има позитивни здравствени ефекти. Во 1973 година, германските пиварници рекламираат безалкохолно пиво како „пиво за возачи“, додека неодамна европските безалкохолни брендови почнаа да го рекламираат влијанието на нивните пива врз подобрувањето на функциите.

Boce piva


И покрај морето на информации што се достапни денес, кога Атлетик го лансираше своето пиво во 2017 година, повеќето Американци не знаеја ништо за позитивните здравствени ефекти на безалкохолното пиво. Неодамна, Триатлон во САД стана првиот орган на Олимписките и Параолимписките комитети што се здружија со производител на безалкохолно пиво, компанија за приготвување атлетски спортови.


Конзумирањето на вода е важно за здравјето затоа што помага при имунитетот, влијае на расположението, функцијата на органите и когнитивните способности, како и на нивото на енергија. Алкохолното пиво има диуретични својства, со што се зголемува протокот на урина што ги отстранува вишокот на течности, сол, штетни материи и метаболички производи од организмот. Но, ја забрзува дехидрираноста. Безалкохолното пиво не е диуретик.

Žarko Bašić/Pixsell


Хербалните состојки на безалкохолни пијалоци помагаат во различни аспекти на здравјето. Поради хмељот, умерената потрошувачка на безалкохолно пиво ќе му помогне на телото да се одмори подобро, според една студија од 2012 година.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris