Чудо од природата: Протеински прав кој го намалува високиот крвен притисок и помага при слабеење!

5 септември, 2020
61943264-spirulina

Спирулината е слатководно сино-зелена алга или цијанобактерија што може да се најде во езерата и езерцата низ целиот свет, особено во Кина, Австралија и Хаваи. Го има на пазарот во форма на прав, таблети и гранули.


Се нарекува супер храна, бидејќи содржи многу хранливи материи. Богато е со протеини – 100 грама содржи дури 58 грама протеини – и ги вклучува сите девет есенцијални аминокиселини, па затоа неговата потрошувачка е особено препорачана за луѓе како вегани и вегетаријанци.

Тој е добар извор на витамини А, Б, Ц и Е, калиум, калциум, железо, магнезиум и натриум. Има повеќе бета-каротин од моркови, а богат е и со хлорофил, кој заедно со железо ја подобрува крвната слика на индивидуата. Згора на тоа, исто така, содржи значителни количини на омега 3 и омега 6 масни киселини кои го одржуваат здравјето на срцето и циркулаторниот систем.

Спирулината го носи името на спиралниот облик на алги стари милијарди години. Првите пишани записи за неговата потрошувачка датираат од 16-тиот век – Ацтеките, на пример, го јаделе во форма на исушени колачиња, но се верува дека тоа е дел од човечката исхрана илјадници години.


Зошто е добро да се зема спирулина?

 1. Спирулината има антиинфламаторно дејство и го зајакнува целиот имунитет.
 2. Стимулира детоксикација на телото.
 3. Го одржува апетитот под контрола и го забрзува метаболизмот.
 4. Содржи антиоксиданси кои се важни во борбата против слободните радикали.
 5. Спирулината го регулира шеќерот во крвта, крвниот притисок и холестеролот и се смета за чувар на срцето и заштитник од кардиоваскуларни болести.
 6. Добар сојузник е во борбата против анемијата.
 7. Ја зголемува енергијата и ги ублажува негативните ефекти на стресот.

  Како да консумирате спирулина?
  Спирулината во прав најчесто се додава во смути, овошни сокови, јогурти, житарици и житарки. На вашето тело ќе му дадете повеќе хранливи материи ако не го додадете во загреана храна и пијалоци. Се препорачува да се зема една лажичка спирулина дневно.

Бремените жени и доилки дефинитивно треба да се консултираат со лекар пред да одлучат да земат спирулина, а оваа зелено-сина алга не се препорачува дури и за луѓе кои имаат проблеми со бубрезите и црниот дроб.

Ако страдате од болести за кои редовно земате терапија, побарајте мислење од лекар за можни несакани ефекти и контраиндикации.

Внимание!
Спирулината не е ефтин производ и не треба да штедите пари за тоа. Секогаш купувајте органски одгледана и тестирана спирулина.

Спирулината понекогаш се одгледува во загадени води, а порано во некои производи се пронајдени траги од тешки метали кои можат сериозно да го загрозат здравјето на поединецот.