Дали ако ја примите вакцината на Модерна против Ковид 19, потоа може да ја примите и вакцината на Фајзер?

2 декември, 2020
vakcina-koronavirus-1-830x0

Резултатите од вакцината против ковид-19, објавена во последниот месец, дадоа надеж дека светот наскоро ќе може да го види крајот на пандемијата, а вакцините се покажаа како ефикасни повеќе од 90 проценти. Вакцината, развиена од Универзитетот Оксфорд, им се придружи на американските фармацевтски гиганти Фајзер и Модерна, што значи дека официјалните лица сега имаат три вакцини за избор. Но, стапките на ефикасност варираат помеѓу секоја вакцина, што доведува до прашањето дали луѓето можат да добијат повеќе од една. Можете ли да примите повеќе од една вакцина за КОВИД-19?

Сè уште сме далеку од масовна вакцинација, бидејќи резултатите од последните фази на тестирање штотуку се објавени. Сè уште нема целосна слика, но во моментов американските вакцини се покажаа како најефикасни, така што и двете имаат ефикасност од 95%. Од друга страна, вакцината од Оксфорд покажа заштита од 70 до 90 проценти.

Бидејќи никој од нив не добил целосно одобрување, научниците сè уште не можат да одговорат на ова прашање. Кога би можеле да набавиме повеќе вакцини?

Американските компании ја произведоа ефективната вакцина Зоставак против херпес зостер уште во 2006 година, која официјалните лица советуваа да ја примаат постарите луѓе за да спречат инфекција. Веќе 11 години подоцна, тие ја развија вакцината Шингрик, а две дози заштитија 90 проценти. Центрите за контрола на болести (ЦДЦ) во Соединетите Држави ги советуваа луѓето да земат друга, поефикасна вакцина – дури и ако тие веќе примиле Зоставак. Така, можно е да се примаат повеќе вакцини, но новата вакцинација против корона при алтернативен пристап кон имунизација.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi