Дали ќе биде задолжително носењето маски откако ќе се вакцинираме од Ковид 19?

10 декември, 2020
000_8RF7KT

Едно од прашањата што сега се дискутира е дали ќе биде потребно да се носи маска откако некое лице ќе се вакцинира против ковид-19. „Не мислам дека на крајот ќе го правиме тоа, но мислам дека ќе мора да носиме маска додека не откриеме дека оваа вакцина работи ефективно“, рече педијатарот д-р Дајан Хес за CBSN.


Pfizer и BioNTech доставија податоци до Управата за храна и лекови на САД (FDA) кои покажуваат дека нивната вакцина против коронавирус е безбедна и 95% ефикасна во клиничките испитувања. Советниот одбор на ФДА треба да се состане во четврток за да размисли за одобрување.

Модерна бара исто така одобрување за својата вакцина, за која вели дека е ефикасна 94,5%. Сепак, дури и со сите овие силни индикатори, ниту една вакцина не е 100% ефикасна. Мал број на луѓе кои биле вакцинирани во клиничките испитувања сè уште се заразени со ковид-19, а лицето кое се вакцинира може да го пренесе вирусот на други дури и ако самото не се разболат.


Д-р Тој наведува дека може да биде тешко да се воведе обврска за носење маски откако луѓето ќе се вакцинираат. „Луѓето ќе мислат дека оваа вакцина е како пропусница, како да имате пасош дека сте биле вакцинирани“, вели др. Хeс.

Вакцинацијата веќе започна во Велика Британија во вторникот, откако британската влада даде итно одобрување за вакцината Фајзер.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi