Дали сте опседнати со здрава исхрана? Нешто нездраво треба да се јаде еднаш неделно, велат експертите!

11 декември, 2020
здрава

Истражувањето спроведено во Португалија открило дека е добро да земете еден „опуштен“ ден еднаш неделно и да јадете нешто нездраво и масно во кое вообичаено уживате.

Диета и промена на исхраната во многу здрава, честопати води до желба за нездрава храна и некои намирници што сме ги исфрлиле за да ослабеме, но добрата вест е – не мора целосно да се откажувате од пица, сладолед, помфрит!

Една нова студија откри дека брзата и нездрава храна може да помогне при слабеење. Важно е веднаш да се напомене дека ова не значи дека можете да јадете такви оброци секој ден и дека бројот на вагите сепак ќе се намали. Важно е кога јадете, на пример пица, и колку.

Истражувањето спроведено во Португалија открило дека е добро да земете еден „уживање“ ден еднаш неделно и да јадете нешто нездраво и масно во кое обично уживате.

Луѓето кои го практикуваат таканаречениот измамен оброк еднаш неделно, многу полесно се справуваат со диетата.

Истражувачите ги поделиле испитаниците во две групи, сите консумирале 10.500 калории неделно. Едната група мораше строго да се придржува до планот за здрава исхрана, додека другата група можеше да јаде што сака во недела. Бројот на изгубени килограми беше нешто помал во втората група, но не и значително. Што е тогаш?

Испитаниците од втората група биле многу помотивирани да изгубат тежина, не им било толку тешко да толерираат елиминирање на нездравата храна од нивната исхрана и генерално биле посреќни во текот на целиот процес.

Значи, ако планирате да започнете здрав живот, еднаш неделно, почастете се со некои намирници во кои уживате, колку и да се нездрави. Најдобро би било да е недела, затоа што на тој начин ќе останете подисциплинирани во текот на целата недела.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris