Дали стресот може да предизвика покачена телесна температура? Одговорот ќе ве изненади!

12 ноември, 2020
904429bbe3ce669b8c9f9e523bd8ce5f


Нормалната телесна температура варира кај различни луѓе и кај иста личност во текот на денот. Најниско е наутро и највисоко навечер. Се претпоставува дека горната граница на нормалната телесна температура измерена под пазувите е 37,2 ° C, под јазикот 37,5 ° C и во цревата 37,8 ° C, според веб-страницата на Институтот за итна медицина во Загреб. Треската укажува на состојба во која температурата на телото е зголемена над нормалното ниво од околу 37 ° С.

Треската е знак дека телото се бори против болест и често е знак на бактериска или вирусна инфекција. Иако треската предизвикува чувство на слабост, таа не мора да значи нешто сериозно, напротив, може да биде корисна во борбата против инфекцијата. Ако температурата надминува 38,5 ° C, треба да се намали со лекови и компресии на собна температура. Кога температурата надминува 40 ° C, тоа е опасна состојба и бара лекарска помош. Дури и повисоките температури можат да бидат опасни по живот и да бараат итна медицинска помош.

Но, иако стресот сам по себе не може директно да предизвика треска, тој сепак може да предизвика сериозно оштетување на телото, а тоа индиректно може да резултира со треска. „Трајниот стрес со текот на времето може да го ослаби или измени имуниот систем на организмот“, вели д-р Форд. Пониско ниво на хормони на стрес може да ве заштити од болести, според MedlinePlus.

Ова е причината зошто вежбањето може да помогне во градењето на имунитет бидејќи го забавува ослободувањето на хормоните на стресот во телото. Алка Гупта, д-р, доцент по медицина на Медицината Веил Корнел во Њујорк, додава: „Стресот може да го потисне имунитетот, што може да го направи лицето поранливо на вирусни или други инфекции што можат да предизвикаат треска“.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi